Mrs Bev McArthur

Bev McArthur

Meet Bev

Before entering Parliament, Bev was an elected Councillor of Corangamite Shire and a Federal political advisor. However, her favourite job was as stay-at-home mother to her three children while her husband served as a federal Member of Parliament. 

Raising her children in Western Victoria, Bev was angered by what she saw as disregard shown to rural and regional communities by legislators and bureaucrats. This is what prompted her to run for Parliament.  

The priorities Bev has for her community are expanding opportunity and securing infrastructure investment to foster growth and jobs. She wants to reduce the reach of government, removing laws and regulations that inhibit productive outcomes. Bev believes that communities in her area will flourish when people are free to be the truest expressions of themselves, without excessive government interference.   

Bev's vision for Victoria’s future is that all individuals thrive regardless of geographic location, opportunity abounds, and effort is rewarded.  

The areas of public policy that she is most passionate about are protecting agriculture against activist intervention, sustainable energy, practical environment management, non-discriminatory taxation, and outcome-focused services. Bev is also passionate about preserving of history, traditional values and language. 

Ministry

  • Shadow Assistant Minister for Government Scrutiny September 2021 - December 2022

Position

  • Shadow Parliamentary Secretary for Roads and Road Safety since December 2022

Committee memberships

Allowances and Budget Reports

In accordance with section 9I of the Parliamentary Salaries, Allowances and Superannuation Act 1968 the relevant Officer must publish the prescribed details in respect of claims for work-related parliamentary allowances or under the Budget and expense allowances (if any) and electorate allowances and the motor vehicle allowance (if claimed) made to the relevant Officer during each period of 3 months ending 31 March, 30 June, 30 September and 31 December as soon as practicable after the end of each period.

Register of Interest

Historical information

  • First elected
    24 November 2018
  • 1,926 days of Parliamentary Service
    2018 - Current
  • First Ministerial Appointment
    12 September 2021

Electorate history

  • Western Victoria since 24 November 2018

Party history

  • Liberal Party since 24 November 2018

Positions held

  • Shadow Parliamentary Secretary for Roads and Road Safety since 18 December 2022

Ministries history

  • Shadow Assistant Minister for Government Scrutiny 12 September 2021 - 19 December 2022

Committee membership history

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.