The Hon. Natalie Suleyman

Minister for Veterans Minister for Small Business Minister for Youth
Natalie Suleyman

Meet Natalie

Natalie is a lifelong local of St Albans, and was born and raised in the West. Prior to entering Parliament, Natalie served as a Councillor, including three terms as Mayor of Brimbank City Council. She was awarded the Certificate of Outstanding Service — Mayor Emeritus by the Municipal Association of Victoria (MAV) and received the Victorian Multicultural Award for Excellence — Local Government.

Natalie is the daughter of migrants of Turkish Cypriot background from Cyprus and is the first Cypriot of Turkish heritage and first Muslim woman to be elected to the Parliament of Victoria.

Natalie previously served as the Deputy Speaker of the Legislative Assembly, and as Chair of the Assembly’s Legal and Social Issues Committee. As Chair, Natalie led inquiries into early childhood engagement of CALD communities, anti-vilification protections, historical forced adoptions and support for older Victorians from migrant and refugee backgrounds.

Natalie is passionate about the opportunities for multicultural communities and is an advocate for increasing diversity in all levels of government and the corporate sector. She knows that you can't be what you can't see. Natalie has received the Knight's Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland. 

Ministries

  • Minister for Veterans since December 2022

  • Minister for Small Business since December 2022

  • Minister for Youth since December 2022

Position

  • Deputy Speaker of the Legislative Assembly August 2022 - November 2022

Committee memberships

Allowances and Budget Reports

In accordance with section 9I of the Parliamentary Salaries, Allowances and Superannuation Act 1968 the relevant Officer must publish the prescribed details in respect of claims for work-related parliamentary allowances or under the Budget and expense allowances (if any) and electorate allowances and the motor vehicle allowance (if claimed) made to the relevant Officer during each period of 3 months ending 31 March, 30 June, 30 September and 31 December as soon as practicable after the end of each period.

Register of Interest

Historical information

  • First elected
    29 November 2014
  • 3,382 days of Parliamentary Service
    2014 - Current
  • First Ministerial Appointment
    5 December 2022

Electorate history

  • St Albans since 29 November 2014

Party history

  • Australian Labor Party since 29 November 2014

Positions held

  • Deputy Speaker of the Legislative Assembly 2 August 2022 - 1 November 2022

Ministries history

  • Minister for Veterans since 5 December 2022

  • Minister for Small Business since 5 December 2022

  • Minister for Youth since 5 December 2022

Committee membership history

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.

Postal address

PO Box 198 St Albans VIC 3021

Ministerial office

Contact the ministerial office about this member's portfolio.