Mr Nathan Lambert

Nathan Lambert

Meet Nathan

Nathan Lambert is the Labor member representing Preston and Reservoir. He lives in Preston with his partner and two daughters.  

Prior to entering Parliament, Nathan was a Victorian public servant. He worked on the forestry, energy and climate change portfolios. He grew up in regional Victoria and studied at the University of Melbourne.

Position

  • Parliamentary Secretary for Children since October 2023

  • Parliamentary Secretary for Multicultural Affairs December 2022 - October 2023

Committee membership

Allowances and Budget Reports

In accordance with section 9I of the Parliamentary Salaries, Allowances and Superannuation Act 1968 the relevant Officer must publish the prescribed details in respect of claims for work-related parliamentary allowances or under the Budget and expense allowances (if any) and electorate allowances and the motor vehicle allowance (if claimed) made to the relevant Officer during each period of 3 months ending 31 March, 30 June, 30 September and 31 December as soon as practicable after the end of each period.

Register of Interest

Historical information

  • First elected
    26 November 2022
  • 550 days of Parliamentary Service
    2022 - Current

Electorate history

  • Preston since 26 November 2022

Party history

  • Australian Labor Party since 26 November 2022

Positions held

  • Parliamentary Secretary for Children since 2 October 2023

  • Parliamentary Secretary for Multicultural Affairs 5 December 2022 - 2 October 2023

Committee membership history

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.