Ms Jess Wilson

Shadow Minister for Finance Shadow Minister for Economic Reform and Regulation Shadow Minister for Early Childhood and Education More information
Jess Wilson

Meet Jess

Jess was elected at the 2022 election. Other details will be added to this page soon.

 

Ministries

  • Shadow Minister for Finance since December 2022

  • Shadow Minister for Economic Reform and Regulation since December 2022

  • Shadow Minister for Early Childhood and Education since October 2023

  • Shadow Minister for Home Ownership and Housing Affordability December 2022 - October 2023

Committee membership

Allowances and Budget Reports

In accordance with section 9I of the Parliamentary Salaries, Allowances and Superannuation Act 1968 the relevant Officer must publish the prescribed details in respect of claims for work-related parliamentary allowances or under the Budget and expense allowances (if any) and electorate allowances and the motor vehicle allowance (if claimed) made to the relevant Officer during each period of 3 months ending 31 March, 30 June, 30 September and 31 December as soon as practicable after the end of each period.

Register of Interest

Historical information

  • First elected
    26 November 2022
  • 463 days of Parliamentary Service
    2022 - Current
  • First Ministerial Appointment
    18 December 2022

Electorate history

  • Kew since 26 November 2022

Party history

  • Liberal Party since 26 November 2022

Ministries history

  • Shadow Minister for Early Childhood and Education since 2 October 2023

  • Shadow Minister for Finance since 18 December 2022

  • Shadow Minister for Economic Reform and Regulation since 18 December 2022

  • Shadow Minister for Home Ownership and Housing Affordability 18 December 2022 - 2 October 2023

Committee membership history

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.