Dr Renee Heath

Renee Heath

Meet Renee

Prior to entering Parliament, Renee was a health professional with a Bachelor of Health Science and Bachelor of Applied Science (Chiropractic), treating patients of all ages and backgrounds across Gippsland. Prior to this, she led rewarding community projects that improved children’s health and the local environment. She has a long history of volunteerism and community service.

Renee witnessed a steady decline in values, culture and institutions of our state.  She believes in small government, individual initiative, equal opportunity, family and freedom and this is what prompted her to run for Parliament.  

Renee’s priorities are:

  • Reducing State debt – Victoria’s debt has reached over $100 billion and our state has lost its AAA credit rating.
  • Small Business Recovery – We must create the best environment to support the powerhouse of the Victorian economy - small business.
  • Health – She will work to increase the capacity of our state health system, which was under-resourced long before the COVID-19 pandemic.
  • Education Reform – International reports show Australian students are suffering a long-term decline in core subjects. She will champion education reform, beginning by reviewing extracurricular programs and activities.
  • Restoring Freedom – Victorians face increasing limitations on their speech and expression that are creating a culture of litigation in our state. The move for a restoration of free speech will be a feature of her parliamentary tenure.
  • Championing Local Industry and Jobs.
  • Bushfire Prevention and Recovery.

Position

  • Secretary of the Parliamentary Liberal Party December 2022 - May 2023

Committee memberships

Allowances and Budget Reports

In accordance with section 9I of the Parliamentary Salaries, Allowances and Superannuation Act 1968 the relevant Officer must publish the prescribed details in respect of claims for work-related parliamentary allowances or under the Budget and expense allowances (if any) and electorate allowances and the motor vehicle allowance (if claimed) made to the relevant Officer during each period of 3 months ending 31 March, 30 June, 30 September and 31 December as soon as practicable after the end of each period.

Register of Interest

Historical information

  • First elected
    26 November 2022
  • 506 days of Parliamentary Service
    2022 - Current

Electorate history

  • Eastern Victoria since 26 November 2022

Party history

  • Liberal Party since 26 November 2022

Positions held

  • Secretary of the Parliamentary Liberal Party 20 December 2022 - 11 May 2023

Committee membership history

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.