Mr Iwan Walters

Iwan Walters

Meet Iwan

 

Prior to entering Parliament, Iwan’s working life was focused on education and ensuring that young people can access quality education wherever they live. Iwan was a secondary school teacher in country Victoria and then had the opportunity to undertake research in the UK exploring how to expand training and work opportunities for young people.

As a teacher, Iwan experienced how public services and government policies have a practical impact on families and shape communities.  

Iwan is passionate about ensuring every person has the opportunities they need to learn, grow and thrive, and that economic chances and prosperity are shared equitably across our state, including in our growing outer suburbs.

 

 

Position

  • Parliamentary Secretary for Disability since October 2023

  • Parliamentary Secretary for Disability and Carers August 2023 - October 2023

Committee memberships

Allowances and Budget Reports

In accordance with section 9I of the Parliamentary Salaries, Allowances and Superannuation Act 1968 the relevant Officer must publish the prescribed details in respect of claims for work-related parliamentary allowances or under the Budget and expense allowances (if any) and electorate allowances and the motor vehicle allowance (if claimed) made to the relevant Officer during each period of 3 months ending 31 March, 30 June, 30 September and 31 December as soon as practicable after the end of each period.

Register of Interest

Historical information

  • First elected
    26 November 2022
  • 462 days of Parliamentary Service
    2022 - Current

Electorate history

  • Greenvale since 26 November 2022

Party history

  • Australian Labor Party since 26 November 2022

Positions held

  • Parliamentary Secretary for Disability since 2 October 2023

  • Parliamentary Secretary for Disability and Carers 1 August 2023 - 2 October 2023

Committee membership history

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.