Public Hearings

The Committee may invite people to a Public Hearing, workshop, briefing or other consultation, to make representations (give evidence) directly to the members of the Committee and to answer questions from the Committee. This allows the Committee to follow up points of interest and concern and often lets people who have made a submission amplify points and give additional information.

Members of the public with an interest in the Inquiry are welcome to attend the hearings as observers. During regional hearings the Committee may invite members of the public to make comments from the floor, should they so wish, at the end of the hearing.

For more information, please refer to the Parliament Victoria guide for giving evidence

Following each public hearing, approved transcripts will be published here.

For more information about the schedule, please contact the Committee Secretariat

2011 Program*


Bendigo: 23 June 2011

Mildura: 20 July 2011

Swan Hill: 21 July 2011

Beechworth: 4 August 2011

Mansfield: 5 August 2011

Horsham: 23 August 2011

Ballarat: 24 August 2011

Melbourne: 12 September 2011

Nambrok: 20 September 2011

Leongatha: 21 September 2011

Melbourne: 10 October 2011

Dunkeld: 17 October 2011

Timboon: 18 October 2011

Melbourne: 24 October 2011

Shepparton: 3 November 2011

Melbourne: 5 December 2011

Lakes Entrance: 13 December 2011



Aqua_Crest

    BENDIGO

    23 June 2011- 11.30am to 5pm


   Conference Room 2, Victorian Government Office Complex
   Corner Midland Highway and Taylor Street, EPSOM


View the  pdf Bendigo Program

View the pdf Bendigo Media Release

                                                                                                          Return to Top



Aqua_Crest

    MILDURA

    20 July 2011 - 9am to 2pm


   NCS Room, TG35, Sunraysia Institute of TAFE
   453 Benetook Ave, Mildura



View the pdf Mildura Program

View the pdf Mildura Media Release

                                                                                                          Return to Top


Aqua_Crest

    SWAN HILL

    21 July 2011 - 9am to 2pm


   Meeting Room 2, Swan Hill Town Hall
   49 Splatt St, Swan Hill




View the pdf Swan Hill Program

View the pdf Swan Hill Media Release

                                                                                                          Return to Top



Aqua_Crest

    BEECHWORTH

    4 August 2011 - 9:30am to 2pm


   Council Offices, Memorial Hall
   Ford Street, Beechworth



View the pdf Beechworth Program

View the pdf Beechworth Media Release


                                                                                                          Return to Top

Aqua_Crest

   MANSFIELD

  5 August 2011 - 9am to 2pm


Council Chambers, Mansfield Shire Council Offices
33 Highett St, Mansfield


View the pdf Mansfield Program

View the pdf Mansfield Media Release


                                                                                                          Return to Top





Aqua_Crest

    HORSHAM

    23 August 2011- 10.00am to 2.30pm


   Conference Centre
   Longerenong College
   229 Longerenong Road, Longerenong



  • Robyn Gulline, Farmer, Gulline Farms & Former Teacher, Longerenong College
  • Amity Dunstan, Canola Farmer, Telangatuk East

View the pdf Horsham Program

View the pdf Horsham Media Release

                                                                                                          Return to Top



Aqua_Crest

    BALLARAT

    24 August 2011- 9am to 1pm


   Council Chambers
   Level 1, Town Hall Building
   Sturt St Ballarat


View the pdf Ballarat Program

View the pdf Ballarat Media Release

                                                                                                          Return to Top

Aqua_Crest

     MELBOURNE

    12 September 2011- 12-30pm to 2.30pm


   Level 1, 55 St Andrews Place
   East Melbourne


View the pdf Melbourne Program
                                                                                                          Return to Top

Aqua_Crest

     NAMBROK

    20 September 2011- 10am to 3pm


Nambrok Denison Primary School
West Room, 947 Sale/Cowwarr Road
Nambrok


View the pdf Nambrok Program
View the pdf Nambrok Media Release


                                                                                                          Return to Top

Aqua_Crest

     LEONGATHA

    21 September 2011- 10am to 3pm


   Leongatha Memorial Hall
   Corner McCartin Street and Michael Place, Leongatha

  • Ms Liz Clay, Chair Victorian Organic Industry Committee
  • Dr Danielle Auldist, Executive Officer, GippsDairy
  • Mr James Clark, Coordinator, South Gippsland Agribusiness Professionals
  • Mr John Mulvany, ONFARM Consulting
  • Mr Tim Cashin, Dairy Farmer, Leongatha
  • Ms Leith Cummins, Teacher, Leongatha Secondary College
  • Mr Daniel Campbell, Student, Leongatha Secondary College
  • Ms Rhett Boscombe-Hill, Student, Leongatha Secondary College
  • Ms Belinda Dyke, Student, Leongatha Secondary College
  • Ms Evelyn Lay, Student, Leongatha Secondary College
  • Ms Annika Ross, Student, Leongatha Secondary College

View the pdf Leongatha Program
View the pdf Leongatha Media Release



                                                                                                          Return to Top


Aqua_Crest

MELBOURNE

10 October 2011- 12-30pm to 2.30pm


Level 1, 55 St Andrews Place
East Melbourne


View the pdf Melbourne Program 


                                                                                                          Return to Top


Aqua_Crest

DUNKELD

10 October 2011- 9.30am to 2.30pm

 

Royal Mail Hotel
98 Parker St
(Glenelg Hwy)
Dunkeld


 

View the pdf Dunkeld Program

View the pdf Dunkeld Media Release       

                                                                                               Return to Top

Aqua_Crest

TIMBOON

18 October 2011- 9.00am to 3.00pm

 

Timboon District Hall
Bailey St
Timboon

      • Mr Wayne Robertson, Apprenticeships & Traineeships Operations Manager, WestVic Staffing Solutions
      • Ms Georgina Gubbins, Managing Director, Maneroo Partnerships
      • Mr Ian Gibb, Director Sustainable Development, Corangamite Shire
      • Ms Jo & Mr Andrew Theodore, Sharefarmers, Princeton
      • Mr Phil Brown, Executive Officer, Country Education Project
      • Mr Alexander Keir and Ms Emma Inglis, Student Ambassadors, Timboon High School
      • Ms Rachel Mariner, Student Ambassador, Lavers Hill Secondary College
      • Ms Sophie Hester, Dairy Farmer, Young Dairy Development Program, South West
      • Mr Johna Botha-Odendaal, Manager of Timboon Fertiliser Production Facility, LawrieCo
      • Mr Mark Nevill, Dairy Farmer, Mepunga
      • Doug Maguire, Farm Manager - Poorinda, Warakirri Dairy Industry Trust

View the pdf Timboon Program  

View the pdf Timboon Media Release       

 

                                                                                          Return to Top

Aqua_Crest

MELBOURNE

24 October 2011- 12.30pm to 4pm

 

 

55 St Andrews Place
East Melbourne

View the pdf Melbourne Program

  

 

                                                                                                       Return to Top

 

Aqua_Crest

SHEPPARTON

3 November 2011- 10am to 3pm

The Connection
Peter Ross-Edwards Causeway between Mooroopna and Shepparton
(7287 Midland Highway Shepparton)

  • Ms Sarah Parker, Chief Executive Officer, Murray Dairy
  • Ms Patricia Moran, National Advisor/Secretary, National Council of Women of Victoria, Goulburn Valley Branch
  • Ms Norma Sutherland, National Council of Women of Victoria, Goulburn Valley Branch 
  • Mr John Wilson, General Manager/Secretary, Fruitgrowers Victoria Limited
  • Mr Andrew Plunkett, Chairman, Fruitgrowers Victoria Limited
  • Mr Gary Godwell, Education Portfolio Director, Fruitgrowers Victoria Liimited
  • Mr Peter Schwarz, Panel Member, Grains Research & Development Corporation
  • Ms Jennifer Savage, Aquaculturalist, Savage Fishing Pty Ltd
  • Ms Marjorie Brewer, Dairy Farmer
  • Ms Ellen Grinter, Secretary, Victorian Young Farmers Association
  • Ms Erin Hendy, Treasurer, Victorian Young Farmers Association
  • Ms Jennifer Grinter, Member, Victorian Young Farmers Association
  • Mr Adrian Weston, Spokesperson, Campaspe Concerned Citizens
  • Mr Kevin Sutton, Campaspe Concerned Citizens
  • Mr Robert Danielli, Campaspe Concerned Citizens
  • Ms Alison Couscon, Campaspe Concerned Citizens
  • Ms Ros Gall, Head of Campus, University of Melbourne Dookie Campus
  • Dr Andrew Hamilton, Senior Research Fellow & Science Director, University of Melbourne Dookie Campus
  • Mr Bill O'Conner, Campus Manager, University of Melbourne Dookie Campus
  • Ms Lucy Collins, Ms Amelia Welsh, Mr Brendan Torpy, Mr Lachlan Vagg & Mr Cody Stewart, Third Year Students, University of Melbourne Dookie Campus
 
View the pdf Shepparton Media Release
View the pdf Shepparton Program

The Education and Training Committee are also conducting a Public Hearing in Shepparton for their Inquiry into Agricultural Education and Training

                                                                                                     Return to Top

 

Aqua_Crest

MELBOURNE

5 December 2011- 1-30pm to 2.15pm

Level 1, 55 St Andrews Place

East Melbourne

  • The Hon Peter Walsh MLA, Minister for Agriculture & Food Security, Minister for Water, Victorian Goverment
  • Dr Deborah Peterson, Deputy Secretary, Policy & Strategy
  • Mr Peter Parbery, Senior Policy Analyst, Rural & Regional Policy, Policy & Strategy Group

                                                                                                   Return to Top

Aqua_Crest

LAKES ENTRANCE

13 December 2011- 9am to 1.30pm

Forestech Campus
Princes Highway, Kalimna West VIC 3909

View the pdf Lakes Entrance Program

                                                                                                   Return to Top

* Details of the ongoing public hearing program for this Inquiry will be published here as they are finalised.