Re-Member (Former Members)

Back to search

James George Membrey

James George Membrey

Born
23 March 1862 (Buninyong, Victoria)
Died
12 November 1940 (Preston. Heidelberg cemetery)
Parents
James, storekeeper, and Mary Anne Hadley, both b. London
Marriage
27 Apr 1886 Elizabeth Pearse Carvosse; 2s. 3d.
Occupation
Valuer and estate agent
Religion
Methodist
Education
Napoleons and Ballarat
Career
Family moved to Napoleons 1862, later to Ballarat; plasterer at Northcote; briefly estate agent during land boom; valuer and collector for Northcote Town Council from 1891; worked as accountant for solicitor then resumed Northcote Council employment; partner Membrey & Deane, estate agents and valuers from c1908; chairman State War Council WWI; member Melbourne and Metropolitan Tramways Board from 1919, acting chairman; chairman Exhibition Trustees, Fairfield Infectious Diseases Hospital, Zoological Gardens committee, Edith Cavell Trust; Rechabite District Chief Ruler 1911-1912; Primitive Methodist lay preacher.;
Party
Ministerialist
 
Liberal Party
 
Nationalist
Party Note
Supported no-confidence motion against Bent 1908
House
Electorate
Start
End
MLA
Jika Jika
1st Mar 1907
 
1st Oct 1917
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Jika Jika 1904
Appointments
Minister without Portfolio July 1914-Nov 1917. Royal commission Sir Thomas Bent 1909, Railways and Tramways 1910-1912. Public Accounts committee 1909-1914.
References
The Rechabite 15 May 1909, Age, Herald 13 Nov 1940; Forster, H. W., 'Preston: Lands and People, 1838-1967', Melbourne, 1967.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)