Re-Member (Former Members)

Back to search

Edward Fritz Guye

Edward Fritz Guye

Born
12 November 1887 (Twickenham)
Died
04 July 1960 (Winchelsea. Winchelsea cemetery)
Parents
Edward Fritz, merchant, and Gertrude Percy Ashton-Glover
Marriage
Twickenham, 23 July 1906 Violet Wenden, 4s. 4d.
Occupation
Dairy farmer and orchardist
Religion
Church of England
Education
St Paul's School London
Career
Six years accountancy branch Swiss Bank, London; settled Winchelsea 1910; Australian Imperial Force 1914-1918, 8th battalion, Gallipoli, France; soldier settler, dairy farmer and orchardist; state councillor RSL, founding secretary Winchelsea RSL 1919-1923, 1924-1937 and president 1923, 1925; v-president Winchelsea Patriotic Fund 1944; honorary secretary Winchelsea Ratepayers Association; president Winchelsea Hospital committee, Boy Scout Association; Church of England churchwarden.;Winchelsea shire councillor 1939-1960, president 1946-1947, 1959-1960
Party
Country Party
 
Liberal and Country Party
Party Note
Joined 1918, branch office-bearer, secretary Polwarth district council, parl. secretary 1944-1947, whip 1947-1949, resigned and joined Liberal Country Party 1949
House
Electorate
Start
End
MLA
Polwarth
1st Nov 1940
(b/e)
1st Apr 1958
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Minister of Transport Dec 1949-June 1950
References
Who's Who in Australia 1941-1959; Colac Herald 16 Oct 1940. 6 July 1960; SNP 5 July 1960; Koenig, W. L., 'The History of the Winchelsea Shire', Geelong, 1962; West, K., 'Power in the Liberal Party', Melbourne, 1965.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)