Inquiry into Environmental Infrastructure for Growing Populations

Hearings and Transcripts

All hearings are being held virtually and will be live broadcast on the Parliament's website.

Further information on the Committee's public hearing schedule, including witness lists, will be posted here as it becomes available.

Corrected transcripts of these hearings will also be published here when finalised by the Committee.

 

Public hearings


 

Past hearings

Wednesday, 12 May
12:00pm to 4:00pm

Time Witness Transcripts
12:00pm

Parks Victoria
Matthew Jackson, Chief Executive Officer
Kylie Trott, Executive Director, Operations
Stuart Hughes, Director, Park Planning and Policy

pdfTranscript367.91 KB

pdfPresentation15.66 MB

1:00pm Lunch break  
2:00pm

Sustainability Victoria
Claire Ferres Miles, Chief Executive Officer

pdfTranscript354.83 KB
3:00pm

Round table group 15

Melbourne Water
Gavan O’Neill, General Manager, Customer and Strategy
Greg Bain, Manager, Community Engagement
Neil Featonby, Program Manager, Reimagining Your Creek

Department of Environment, Land, Water and Planning - Waterways, Cities and Towns Division
Karen Lau, Executive Director, Catchments
Deb Brown, Director, Resilient Cities and Towns Branch, Catchments
Nikki Gemmill, Senior Manager, Urban Water Policy, Resilient Cities and Towns Branch, Catchments

pdfTranscript382.33 KB

pdfPresentation by Melbourne Water788.76 KB

 

Tuesday, 27 April
10.00am to 4.15pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Department of Environment, Land, Water and Planning
Julian Lyngcoln, Deputy Secretary, Planning
Andrew Grear, Executive Director, Planning Implementation and Heritage
James Todd, Executive Director, Biodiversity
Lisa Opray, Director, Land Governance, Department of Environment, Land, Water and Planning
Stuart Hughes, Director, Park Planning and Policy, Parks Victoria.

pdfTranscript424.63 KB

pdfPresentation1.13 MB

11:50am

Vic Catchments
Tony Baker, Executive Officer
Sharyon Peart, Chair

pdfTranscript345.24 KB

pdfPresentation916.79 KB

12:30pm Lunch break  
2:00pm

Round table group 14

Victorian Planning Authority
Stuart Moseley, Chief Executive Officer
Peter Murrell, Sustainability Officer
Filipina Moore, Director, Strategy

Infrastructure Victoria
Dr Jonathan Spear, Deputy Chief Executive and Chief Operating Officer
Charles Waingold, Director, Networks and Planning
Dr Kath Phelan, Principal Planner

pdfTranscript403.00 KB

pdfPresentation by Victorian Planning Authority1.72 MB

pdfPresentation by Infrastructure Victoria4.36 MB

3:40pm

Office of the Victorian Government Architect
Lorrae Wild, Managing Lead, Urban Design and Architecture, Transport Infrastructure
Bronwen Hamilton, Manager, Victorian Design Review Panel

pdfTranscript333.81 KB

pdfPresentation2.27 MB

 

Wednesday, 21 April
9:00am to 1.00pm

Time Witness Transcripts
9:00am

Round table group 13

Shepparton City Council
Sharon Terry, Manager, Environment

Campaspe Shire Council
Keith Oberin, General Manager, Community

pdfTranscript351.78 KB
10:00am

Ballarat City Council
Natalie Robertson, Director, Development and Growth
Bridget Wetherall, Director, Infrastructure and Environment
Steve Van Orsouw, Executive Manager, Operations, in the Infrastructure and Environment Directorate
Joanna Cuscaden, Executive Manager, Development Facilitation, in the Development and Growth Directorate

pdfTranscript337.06 KB
10:40am Break  
11:00am

Greater Bendigo City Council
Matthew Kerlin, Coordinator of Strategy and Policy
Paul Gangell, Manager, Parks and Open Space

pdfTranscript338.87 KB
12:00pm

Greater Geelong City Council
Rodney Thomas, Manager, Environment and Waste Services
Sue Hawes, Senior Open Space Planner
Jessica Hurse, Manager, Planning and Growth 

pdfTranscript347.32 KB

 

Tuesday, 20 April

10.00am to 4.10pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Commissioner for Environmental Sustainability
Dr Gillian Sparkes, Commissioner
Scott Rawlings, Director, Science and Reporting
Fiona McKenzie, Principal Science Writer

pdfTranscript353.75 KB

pdfPresentation15.98 MB

10:45am

Victorian National Parks Association
Matt Ruchel, Executive Director

pdfTranscript348.17 KB

pdfPresentation441.74 KB

11:30am Break  
11:40am Chris Chesterfield / Birrarung Council

pdfTranscript352.59 KB

pdfPresentation1.40 MB

12:20pm

Environmental Justice Australia
Dr Bruce Lindsay, Senior Lawyer

pdfTranscript342.04 KB
1:00pm Lunch break  
2:00pm

Wildlife Victoria
Lisa Palma, Chief Executive Officer

pdfTranscript333.53 KB
2:40pm

Yarra Riverkeeper Association
Andrew Kelly, Yarra Riverkeeper and Vice-President

pdfTranscript346.98 KB

pdfPresentation23.67 MB

3:20pm Break  
3:30pm

Friends of Bats and Bushcare
Lawrence Pope, President
Dr Megan Davidson, Secretary

pdfTranscript343.34 KB

 

Wednesday, 31 March

10.00am to 5.00pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Round table group 9

Australian and New Zealand Association for Leisure Studies (ANZALS)
Dr John Tower
Katie McDonald
Dr Trudie Walters, President

Parks and Leisure Australia (Vic/Tas Region)

Sam Taylor, Member, Vic/Tas Regional Council

pdfTranscript397.11 KB

pdfPresentation by Australian and New Zealand Association for Leisure Studies (ANZALS)322.08 KB

pdfPresentation by Parks and Leisure Australia135.35 KB

11:30am Break  
11:45am

Round table group 10

Heart Foundation
Andrew Mosley, Advocacy Manager Vic/Tas
Naomi Gilbert, Senior Coordinator, Healthy Built Environment

National Ageing Research Institute
Associate Professor Pazit Levinger, Senior Research Fellow

pdfTranscript387.33 KB

pdfPresentation by Heart Foundation481.52 KB

pdfPresentation by National Ageing Research Institute309.59 KB

1:00pm Lunch break  
2:00pm

Round table group 11

Town and Country Planning Association
Marianne Richards, President

Walking Club of Victoria
Peter Hughes

pdfTranscript366.22 KB
3:30pm Break  
3:45pm

Round table group 12

Victorian Council of Social Service (VCOSS)
Brooke McKail, Manager, Policy and Research
Ben Latham, Policy Advisor, Climate Equity

Doctors for the Environment
Dr Jennie Mills
Dr Ken Winkel
Dr Manasa Saripalli

pdfTranscript369.42 KB

 

 

Tuesday, 30 March
10.00am to 1.30pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Round table group 8

Centre for Urban Research, RMIT University
Associate Professor Melanie Davern, Acting Deputy Director
Associate Professor Andrew Butt, Associate Dean of Urban Planning, Convener of Planning and Transport in City Regions

ICON Science Research Group, RMIT University
Thami Croeser, Research Officer

Swinburne University School of Design
Dr Ian Woodcock, Senior Lecturer, Urban Design, and Course Director, Architecture and Urban Design

Institute for Physical Activity and Nutrition (IPAN), Deakin University
Associate Professor Jenny Veitch, National Heart Foundation of Australia Future Leader Fellow

La Trobe University
Paul Farley, Executive Director, Infrastructure and Operations
Simon Barnes, Director, Planning and Business Services

pdfTranscript502.42 KB

pdfPresentation by Centre for Urban Research, RMIT University895.07 KB

pdfPresentation by Swinburne University School of Design1.33 MB

pdfPresentation by Institute for Physical Activity and Nutrition (IPAN), Deakin University895.77 KB

pdfPresentation by La Trobe University400.74 KB

11:30am Break  
11:45am Round table 8 - continued  

 

Thursday, 25 March
10.00am to 5.00pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Round table group 6

Whitehorse City Council
Leigh Morris, Recreation and Open Space Development Lead
Tony Peak, Manager, Property and Rates

Brimbank City Council
Adrian Gray, Manager, Urban Design

Banyule Council
Rod Spivey, Senior Open Space Planner
Robyn Mitchell, Coordinator, Open Space and Strategic Projects

pdfTranscript427.06 KB
11:30am Break  
11:45am Round table group 6 - continued  
1:00pm Lunch break  
2:00pm

Round table group 7

Glen Eira City Council
Kate Jewell, Coordinator, City Strategy and Place Planning

City of Monash
Sherry Hopkins, Coordinator, Strategic Planning
Andre Schmid, Senior Strategic Planner

City of Darebin
Cr Lina Messina, Mayor
Rachel Ollivier, General Manager, City Sustainability and Strategy
Amy O’Keeffe, Senior Strategic Planner

pdfTranscript416.80 KB
3:30pm Break  
3:45pm Round table group 7 - continued  

 

Monday, 22 March
9:00am - 12:30pm

Time Witness Transcripts
9:00am

City of Melbourne
David Callow, Director, Parks and City Greening
Fiona Finlayson, Team Leader, Open Space Planning

pdfTranscript356.71 KB
10:00am Break  
10:15am

Round table group 5

Yarra City Council
Michael Ballock, Executive Planner, Strategic Projects

Moonee Valley City Council
Brett Walters, Director, Strategy and Planning

City of Port Phillip
Claire Ulcoq, Open Space Planner

pdfTranscript410.73 KB

 

Wednesday, 10 March
10.00am to 5.00pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Round table group 3

Cardinia Shire Council
Luke Connell, Manager, Policy, Design and Growth Area Planning

Mornington Peninsula Shire Council
Jo-Anne Elvish, Open Space Planning and Projects Coordinator

Yarra Ranges Shire Council
Phil Murton, Manager, Recreation, Projects and Parks

pdfTranscript237.72 KB

pdfPresentation by Mornington Peninsula Shire Council2.12 MB

pdfPresentation by Yarra Ranges Shire Council405.39 KB

11:30am Break  
11:45am Round table group 3 - continued  
1:00pm Lunch break  
2:00pm

Round table group 4

Baw Baw Shire Council
Will Cheatley, Manager, Infrastructure Maintenance

Golden Plains Shire Council
David Collins, Coordinator, Environment and Sustainability

pdfTranscript182.40 KB
3:30pm Break  
3:45pm Round table group 4 - continued  

 

Tuesday, 9 March
10.00am to 5.00pm

Time Witness Transcripts
10:00am

Round table group 1

Wyndham City Council
Peter McKinnon, Manager, Climate Futures

City of Casey
Jayden Mizzi, Team Leader, Growth and Investment Strategic Planning

City of Whittlesea
Susan Hecker, Manager, Parks and Urban Design
Fleur Anderson, Acting Executive Officer, Sustainability Planning

Hume City Council
Bernadette Thomas, Manager, Sustainable Environment
Greg McLaren, Manager, Urban and Open Space Planning

City of Melton
Luke Shannon, General Manager, Planning and Development

pdfTranscript303.12 KB

pdfPresentation by Wyndham City Council1.27 MB

11:30am Break  
11:45am Round table group 1 - continued  
1:00pm Lunch break  
2:00pm

Round table group 2

Council Alliance for a Sustainable Built Environment
Natasha Palich, Executive Officer

Planning Institute of Australia, Victorian Division
Jane Keddie, Vice-President

Master Builders Victoria
Rebecca Casson, Chief Executive Officer

Housing Industry Association
Mike Hermon, Executive Director, Planning and Development

Australian Institute of Landscape Architects Victorian Chapter
Heath Gledhill, Victorian Chapter President,
Ella Gauci-Seddon, Victorian Chapter Vice-President
Dr Meredith Dobbie, Chair, AILA Victorian Environment Committee

Committee for Melbourne
Martine Letts, Chief Executive Officer
Nicholas McVey, Head of Commercial Revenue, Yarra Trams
Antara Mascarenhas, Group Manager, Stakeholder Relations, Australian Energy Market Operator

Urban Development Institute of Australia
Greg Bursill, General Manager, Lovely Banks Development Group

pdfTranscript283.92 KB

pdfPresentation by Committee for Melbourne570.05 KB

3:30pm Break  
3:45pm Round table group 2 - continued  
Last Updated on Thursday, 01 July 2021