Hearings and Transcripts

Previous public hearings

Monday 5 December 2016
55 St Andrews Place, Melbourne

Time Witness Transcripts
10:45am

Victoria Police
Rick Nugent, Assistant Commissioner
Eileen Armato, Director, Public Support Services Department
Paul Millett, Superintendent, Licencing and Regulation Division

pdfTranscript(PDF 336.83 KB)

11:30am

Victorian National Parks Association
Phil Ingamells, Park Protection 

pdfTranscript(PDF 329.82 KB)

pdfPresentation(PDF 7.64 MB)

Wednesday 30 November 2016
Sterling Place, 14 Sterling Street, Dunkeld

Time Witness Transcripts
10:00am

Victorian Petfood Processors
David Preece, General Manager

pdfTranscript(PDF 334.40 KB)

10:45am

Wimmera CMA
David Brennan, Chief Executive Officer
Tony Baker, Statutory and Strategy Manager

pdfTranscript(PDF 296.16 KB)

pdfPresentation(PDF 963.54 KB)

11:45am

Dr Clive Carlyle

pdfTranscript(PDF 278.19 KB)

 

Tuesday 29 November 2016
Sterling Place, 14 Sterling Street, Dunkeld

Time Witness Transcripts
1:30pm

Moyne Shire Council
Richard Hodgens, Environment Officer

pdfTranscript(PDF 307.63 KB)

2:15pm

Warrnambool Field and Game
Anthony Evans, Secretary

pdfTranscript(PDF 313.56 KB)

pdfPresentation(PDF 1.47 MB)

3:15pm

Basalt to Bay Landcare
Lisette Mill, Landcare Network Facilitator

pdfTranscript(PDF 312.52 KB)

pdfPresentation(PDF 4.63 MB)

4:00pm

Daryl Panther

pdfTranscript(PDF 299.46 KB)

Thursday 20 October 2016
Mansfield Shire Council Offices, Mansfield 

Time Witness Transcripts
10:00am

Mountain Cattlemen's Association
Charlie Lovick, President
Graeme Stoney, Executive Officer

pdfTranscript(PDF 190.06 KB)

10:45am

Mansfield Shire Council
Alex Green, Chief Executive Officer
Judy Dixon, Acting Tourism and Economic Development Manager

pdfTranscript(PDF 158.64 KB)

11:45am

Michael Watson

pdfTranscript(PDF 149.82 KB)

12:00pm

Brendan Mahoney

pdfTranscript(PDF 148.13 KB)

pdfPresentation (Warning - contains graphic content(PDF 4.41 MB)

12:20pm

James Findlay 

pdfTranscript(PDF 148.72 KB)

pdfPresentation(PDF 5.00 MB)

12:40pm

Robert Rosicka

pdfTranscript(PDF 151.46 KB)

 

Wednesday 19 October 2016
Bright Community Centre, Bright

Time Witness Transcripts
11:30am

Bob Gough

pdfTranscript(PDF 193.13 KB)

pdfPresentation(PDF 1.26 MB)

12:15pm

Dennis Keith

pdfTranscript(PDF 159.75 KB)

1:45pm

Alpine Shire Council
Steven Tucker, Project Officer (Environment)

pdfTranscript(PDF 167.76 KB)

2:30pm

Anthony Carroll

pdfTranscriptPDF 188.76 KB)

3:15pm

North East Catchment Mangement Authority
Neil McCarthy, Chief Executive Officer
Lachlan Campbell, Regional Landcare Coordinator - Agriculture (Keiwa)

pdfTranscript(PDF 184.94 KB)

pdfPresentation(PDF 1.15 MB)

4:00pm

Harrietville Community Forum
John Atkins, Chair
Elanor Hoy 

pdfTranscript(PDF 167.01 KB)

pdfPresentation(PDF 406.21 KB)

5.00pm

Public Forum - an open forum for community comments

pdfTranscript(PDF 297.73 KB)

Monday 10 October 2016
55 St Andrews Place, Melbourne - Room G.3

Time Witness  Transcripts
10.00am

PrimeSafe
Brendan Tatham, Chief Executive Officer

pdfTranscript(PDF 167.57 KB)

10.45am

Victorian Farmers Federation
Gerry Leach, Chair, Land Management Committee
Lisa Gervasoni, Senior Policy Advisor, Land Management and Planning

pdfTranscript(PDF 274.45 KB)

11:30am

Parks Victoria
Dr Mark Norman, Chief Conservation Scientist
Ben Fahey, State Leader of Invasive Species 
Roger Fenwick, Acting Regional Director Eastern Victoria

pdfTranscript(PDF 196.65 KB)

pdfPresentation(PDF 6.84 MB)

12.45pm

Dr Dave Forsyth 

pdfTranscript(PDF 149.37 KB)

1:30pm

New Zealand Department of Conservation 
Dr Clare Veltman, Principal Science Advisor

pdfTranscript(PDF 163.7 KB)

2.15pm

Field and Game Australia
David McNabb, General Manager

pdfTranscript(PDF 249.43 KB)

 

Friday 7 October 2016 
Gippsland Regional Sports Complex, Sale

Time Witness  Transcripts
9:30am

Luke De Boer
Russell Sharman

pdfTranscript(PDF 185.77 KB)

10:15am
West Gippsland Catchment Management Authority
Dan Garlick, Planning & Delivery Manager
Shane Heywood, Land Team Leader
 
11:00pm

Friends of the Prom
Bill Hanson

pdfTranscript(PDF 144.97 KB)

pdfPresentation(PDF 5.31 MB)

12:30pm

Snake Island Cattlemen's Association
Jenny Bland, Secretary
Paul Hamlett, Member

pdfTranscript(PDF 261.01 KB)

pdfPresentation(PDF 347.26 KB)

 

Thursday 6 October 2016
Gippsland Regional Sports Complex, Sale

Time Witness  Transcripts
12.00 noon

Barry Tayler

pdfTranscript(PDF 171.38 KB)

12:45pm

Ken Slee

pdfTranscript(PDF 161.98 KB)

2:45pm

Wildlife Unlimited Jenni Reside and Jim Reside

pdfTranscript(PDF 179.81 KB)

3:30pm

Environment Group Roundtable Discussion

pdfTranscript(PDF 230.55 KB)

pdfPresentation - Friends of the Gippsland Lakes(PDF 145.00 KB)

5.00pm

Public Forum - an open forum for community comments

pdfTranscript(PDF 111 KB)

 

Monday 5 September 2016
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts
10:00am

Game Management Authority
Greg Hyams, Chief Executive Officer
Simon Toop, Director - Game

pdfTranscript(PDF 85.14 KB)
10:45am

Invasive Species Council
Andrew Cox, Chief Executive Officer

 pdfTranscript(PDF 78.05 KB)
12:00pm
Department of Environment, Land, Water and Planning
Nina Cullen, Executive Director, Biodiversity Division
Kate McArthur, Senior Policy Officer, Biodiversity Division

 
 pdfTranscript(PDF 67.25 KB)
12:45pm

Australian Deer Association
Barry Howlett, Executive Officer

pdfTranscript(PDF 88.41 KB)
1:30pm

Sporting Shooters Association (Victoria)
Jack Wegman, Chief executive Officer
David Croft, Training and Programs Coordinator

pdfTranscript(PDF 46.96 KB)
2.15pm

Vertebrate Pest Management Association
Cameron Skedd, President
Kevin Grise, Secretary

 pdfTranscript(PDF 74.80 KB)
3:30pm

Bushwalking Victoria
Peter Campbell, President
Charles Ablitt, Vice President

 pdfTranscript(PDF 104.75 KB)
4:15pm

RSPCA Victoria
Mhairi Roberts, Animal Welfare Policy Manager

 pdfTranscript(PDF 60.77 KB)

 pdfPresentation(PDF 459.18 KB)