Inquiry into Sustainable Employment for Disadvantaged Jobseekers

Hearings and Transcripts

Information on the Committee's public hearing schedule for this inquiry will be posted here as it becomes available.

Corrected transcripts of these hearings will also be published here when finalised by the Committee.

Wednesday 11 December 2019

Mercure Warragul, 23 Mason Street, Warragul

Time Witness Transcripts
10.40 am

Kurnai community
Ms Cheryl Drayton, Elder

 pdfTranscript124.38 KB

11.00 am

COUNCILS
Baw Baw Shire Council
Ms Alison Leighton, Chief Executive Officer
Ms Elise Harrison, Coordinator, People and Culture
Latrobe City Council
Cr Alan McFarlane, Deputy Mayor
Mr Steven Piasente, Chief Executive Officer

 pdfTranscript146.96 KB

 pdfAdditional information289.72 KB

11.30 am

Committee for Gippsland
Ms Jane Oakley, Chief Executive Officer

 pdfTranscript130.38 KB
12.00 pm

Greater Dandenong Regional Employment Taskforce
Ms Sandra George, Manager
Ms Jennifer Ebdon, Community Revitalisation Project Co-ordinator
Mr Andrew Simmons, Chief Executive Officer, South East LLEN

 pdfTranscript253.22 KB
1.00 pm

GROW Gippsland
Mr Cameron Spence, Program Manager

 pdfTranscript144.53 KB
1.30 pm

Strengthening Pathways for Adult Learners in Gippsland project
Ms Diane Carson, Project Manager
Ms Josie Rose, Project Lead, Quality Teaching and Learning
Ms Rosemary Allica, Manager, Warragul Community House

 pdfTranscript136.00 KB

 pdfAdditional information11.66 MB

1.50 pm

Warragul Returned and Services League
Mr Bill Westhead, President
Mr Ben Vahland, Vice President Operations

 pdfTranscript126.04 KB

 pdfPresentation845.44 KB

2.10 pm

Mr Deng Chuor

 pdfTranscript143.59 KB
2.30 pm West Gippsland Trade Training Alliance
Mr Rod Dunlop, Manager

Ms Sue De Silva, Coordinator, Warragul and District Specialist School

 pdfTranscript152.19 KB

 Presentation

 pdfAdditional information5.05 MB

 

Wednesday 20 November 2019

The Connection, 7287 Midland Hwy, Shepparton

Time Witness Transcripts
9.30 am

Greater Shepparton City Council
Ms Amanda Tingay, Manager, Neighbourhoods
Mr Michael Carrafa, Team Leader, Business and Industry Development

 pdfTranscript176.74 KB

10.00 am

Jobseekers

 
10.45 am

Committee for Greater Shepparton
Mr Sam Birrell, Chief Executive Officer

 pdfTranscript161.72 KB

 pdfAdditional information3.2 MB

11.15 am

Yarrawonga Neighbourhood House
Ms Pauline Wilson, Executive Officer

 pdfTranscript129.87 KB
11.45 am

Rumbalara Aboriginal Co-operative
Ms Felicia Dean, Chief Executive Officer

 pdfTranscript130.58 KB
12.45 pm

GROW Greater Shepparton
Ms Leanne Hulm, Program Manager

 pdfTranscript131.41 KB
1.05 pm

Women’s Health Goulburn North East
Ms Amanda Kelly, Chief Executive Officer
Ms Jane Gehrig, NILS/Economic Empowerment Worker

 pdfTranscript149.03 KB

 

Tuesday 19 November 2019

Meeting room G.6, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.15 am

Victorian Aboriginal Community Services Association Limited
Ms Melinda Eason, RTO Manager
Mr Josh Wanganeen, Aboriginal Cultural Awareness Lead Trainer

 pdfTranscript145.32 KB

 pdfAdditional information196.25 KB

10.45 am

Victorian Alcohol and Drug Association
Mr Sam Biondo, Executive Officer
Mr Ray Blessing, Chief Executive Officer, TaskForce
Ms Kristen Lynch, Policy Officer

 pdfTranscript135.09 KB
11.15 am

Soldier On
Mr Ivan Slavich, Chief Executive Officer
Returned and Services League Victoria
Ms Anne Pahl, Manager, Veterans Engagement and Transition, RSL Active
Mr Jeff Jackson, Manager, Veterans Advocacy and Welfare Support
Ms Wendy Bateman, Manager, Aged and Health Support

 pdfTranscript168.17 KB
11.45 am

Victorian Association for the Care & Resettlement of Offenders
Ms Sarah Hughes, Program Manager, ReConnect
Ms Melanie Field-Pimm, Manager, Development

 pdfTranscript156.67 KB

pdfAdditional information508.21 KB

12.15 pm

National Social Security Rights Network
Ms Leanne Ho, Executive Officer (by videoconference)
Ms Emma Cvitak, Board Member

 pdfTranscript159.10 KB
1.15 pm

JOBSEEKERS AND EMPLOYERS
Fulton Hogan
Mr Matthew Inkster, Manager, People, Capability and Inclusion, Metro Roads Program Alliance
Moonee Valley City Council
Mr Khaled Abdulwahab, Community Engagement Officer, Flemington Works

 pdfTranscript148.23 KB
1.45 pm

Enable Social Enterprises
Ms Julie McKay, Founder and Managing Director

 pdfTranscript138.86 KB
2.15 pm

COMMUNITY LEGAL CENTRES
WEstjustice
Ms Liz Morgan, Employment Program Director, Policy and Education
Springvale Monash Legal Service
Ms Ashleigh Newnham, Manager, Strategy and Community Development
JobWatch
Mr John O’Hagan, Lawyer
Australian Lawyers for Human Rights
Ms Bethany Moore, Convenor, Victorian Branch

 pdfTranscript167.42 KB
2.35 pm

Mission Australia trainees

 

 

Thursday 24 October 2019

Rydges Geelong, Myers St & Gheringhap St, Geelong

Time Witness Transcripts
9.00 am

City of Greater Geelong
Ms Robyn Stevens, Director, Community Life

pdfTranscript147.47 KB

 pdfAdditional information217.01 KB

9.30 am

Give Where You Live Foundation
Mr Bill Mithen, Chief Executive Officer
GROW, G21 Region Opportunities for Work
Ms Anne O’Brien, Director

 pdfTranscript172.03 KB

 pdfAdditional information549.3 KB

10.10 am

Northern Futures
Mrs Lyn Morgan, Executive Officer

 pdfTranscript144.80 KB

 pdfAdditional information143.25 KB

11.00 am

EMPLOYER GROUPS
Geelong Chamber of Commerce
Mr Ben Flynn, Chief Executive Officer
Geelong Manufacturing Council
Mr David Peart, Chief Executive Officer
Air Radiators
Ms Helen Craven, Human Resources Manager
Gforce Employment Solutions
Mr Greg Haynes, GM Employment Services
Mr Bruce King, Business Development, Apprenticeships

 pdfTranscript146.06 KB
11.30 am

Wathaurong Aboriginal Co-operative
Ms Lisa Briggs, Interim Chief Executive Officer
Mr Tony McCartney, Indigenous Engagement Capacity Building Officer -Business Development, Kangan Institute
Ms Lee-Anne Habel, Manager of Indigenous Education, Kangan Institute

 pdfTranscript148.1 KB

 pdfAdditional information1.39 MB

12.00 pm

Wan-Yaari Aboriginal Consultancy Services
Mr Ricky Kildea, Director

 pdfTranscript132.68 KB
1.30 pm

The Gordon
Ms Keelie Hamilton, Director, Student and Industry Engagement
Ms Carley Brennan, Skilling the Bay Manager
Ms Tracey Jeffery, Manager, Careers and Training Services

 pdfTranscript203.95 KB

 pdfAdditional information467.92 KB

 

Wednesday 23 October 2019

Mercure Ballarat Hotel & Convention Centre, 613 Main Road, Ballarat

Time Witness Transcripts
9.00 am

City of Ballarat
Cr Samantha McIntosh, Mayor
Ms Siobhan Dent, Economic Development Projects Officer

pdfTranscript158.68 KB

 pdfAdditional information199.98 KB

9.30 am

Highlands LLEN
Ms Jannine Bennett, Executive Officer

 pdfTranscript132.21 KB
10.00 am

Ballarat Veterans Assistance Centre
Mr Adam Kent, veteran
Mr Ben Brooks, veteran
Ms Sue Yorston, consultant

 pdfTranscript155.97 KB
10.45 am

Centacare
Mr Tony Fitzgerald, Chief Executive Officer
Associate Professor Jeremy Smith, Chair, Clemente Ballarat Steering Committee
Dr Steve Else, Clemente Ballarat Academic Coordinator, Australian Catholic University
Ms Josha-Lyn Gibson, ex-Clemente student

 pdfTranscript141.38 KB
11.15 am

Ballarat Regional Trades and Labour Council
Mr Brett Edgington, Secretary

 pdfTranscript140.01 KB
11.45 am

Ballarat and District Aboriginal Co-operative
Mr Jaiden Lillyst, Burron Guli (Boy to man) Program Facilitator
Mr Alec Carson, Workforce Development Coordinator

 pdfTranscript149.45 KB
12.45 pm

Ballarat Neighbourhood Centre
Ms Jan Simmons, Team Leader, Work and Learning Advisors

 pdfTranscript254.63 KB
1.15 pm

McAuley Community Services for Women
Ms Jo Turner, Employment Case Worker

 
2.00 pm

Centre for Multicultural Youth representatives
Ms Lamourette Folly
Mr Magbul Abraham
Mr Christopher Hams
Ms Hayley McArthur, Multicultural Youth Worker

 pdfTranscript152.92 KB
2.30 pm

Ai Group — Ballarat and Wimmera Region
Mr Jim Dannock, Regional Manager

 pdfTranscript151.19 KB

 

Tuesday 22 October 2019

Quest Bendigo Central, 228 McCrae Street, Bendigo

Time Witness Transcripts
11.00 am

City of Greater Bendigo
Cr Margaret O'Rourke, Mayor
Mr Trevor Budge, Manager, Regional Sustainable Development

 pdfTranscript151.02 KB

 pdfAdditional information9.73 MB

11.30 am

EMPLOYER GROUPS
Bendigo Manufacturing Group
Mr Mark Brennan, Chair
Be.Bendigo
Mr Dennis Bice, Chief Executive Officer

 pdfTranscript137.18 KB
12.00 pm

Victorian LLENs
Mr Trent McCarthy, Chair

 pdfTranscript246.44 KB
12.30 pm

Ms Rhianna Kerr

 pdfTranscript143.33 KB
1.30 pm

Bendigo Education Council
Mr Darren McGregor, Chair, Bendigo Education Council and Principal, Marist College
Mr Dale Pearce, Principal, Bendigo Senior Secondary College
Mr Matthew Maruff, Headmaster, Girton Grammar

 pdfTranscript162.09 KB
2.00 pm

Central Goldfields Shire Council
Mr Noel Harvey, Chief Administrator
Mr Martin Collins, General Manager, Community Wellbeing

 pdfTranscript139.91 KB
2.30 pm

Loddon Campaspe Multicultural Services
Ms Kate McInnes, Executive Officer
Ms Bu Gay Pah Thei, Community Development Worker

 pdfTranscript127.24 KB

 pdfAdditional information222.32 KB

2.50 pm

Loddon Campaspe Regional Partnership
Mr Dave Richardson, Chair

 pdfTranscript124.35 KB
3.10 pm

City of Greater Bendigo Youth Council
Ms Khayshie Tilak Ramesh, Youth Mayor
Ms Annika Ritchie, Deputy Youth Mayor

 pdfTranscript140.59 KB

 

Wednesday 4 September 2019

Meeting room G.6, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
9.30 am

Victorian Trades Hall Council
Dr Carina Garland, Assistant Secretary

 pdfTranscript158.83 KB

 pdfAdditional information276.92 KB

10.00 am

SOCIAL SERVICE ORGANISATIONS

Sacred Heart Mission
Ms Leanne Lewis, General Manager, People and Strategy
St Vincent de Paul Society Victoria
Ms Joannah Coetzer, HR Operations Manager
Anglicare Victoria
Ms Sue Sealey, Deputy Chief Executive Officer
Mission Australia
Mr Troy Crellin, Program Manager, Social Enterprise Programs Victoria
Uniting Vic.Tas
Ms Angela Dapcevic, Head of Employment Services
Jesuit Social Services
Mr Stephen Ward, Executive Director, Education Training & Employment
Brotherhood of St Laurence
Ms Melinda Moore, Head of Work, Economic Security and Social Inclusion

pdf Transcript268.80 KB
 10.55 am

Young people
Ms Emmanuela Piath Noi
Mr Shadab Safa

 pdfTranscript122.37 KB
11.05 am

YOUTH ORGANISATIONS

yourtown
Ms Tracy Adams, Chief Executive Officer
Orygen, The National Centre for Excellence in Youth Mental Health
Ms Gina Chinnery, National Vocational Services Manager
Centre for Multicultural Youth
Ms Willow Kellock, Policy Officer
Whitelion
Ms Dianne Garner, Project Manager

 pdfTranscript144.79 KB
11.45 am

CALD ORGANISATIONS

AMES Australia
Mr Luke Whinney, Senior Manager Education and Employment
Foundation House - The Victorian Foundation for Survivors of Torture
Mr Josef Szwarc, General Manager Community and Sector Development
Ethnic Communities’ Council of Victoria
Cr Kris Pavlidis, Chair
Life Without Barriers
Ms Erika Jones, Employment Case Coordinator, National Immigration Support Scheme
Victorian Multicultural Commission
Ms Tina Hosseini, Commissioner

pdf Transcript262.20 KB
12.30 pm

WOMEN’S ORGANISATIONS

McAuley Community Services for Women
Ms Jocelyn Bignold, Chief Executive Officer
Fitted for work
Ms Donna de Zwart, Chief Executive Officer
Good Shepherd Australia New Zealand
Ms Stella Avramopoulos, Chief Executive Officer
Dr Sarah Squire, Head of Women's Research, Advocacy and Policy Centre

 pdfTranscript143.48 KB
1.20 pm

DISABILITY ORGANISATIONS

National Disability Services
Ms Michelle Wakeford, National Ticket to Work Manager
Australian Network on Disability
Ms Suzanne Colbert AM, Chief Executive (via videoconference)
Children and Young People with Disability Australia
Ms Mary Sayers, Chief Executive Officer

 pdfTranscript171.52 KB

 pdfAdditional information305.93 KB

2.00 pm

Council on the Ageing
Ms Tina Hogarth-Clarke, Chief Executive Officer

 pdfTranscript131.67 KB

 pdfAdditional information189.89 KB

2.30 pm

Council to Homeless Persons
Ms Jenny Smith, Chief Executive Officer
Mr Damien Patterson, Policy and Advocacy Officer

 pdfTranscript153.95 KB
3.00 pm

Aspergers Victoria
Ms Tamsin Jowett, President
Ms Gayle Vermont, Programs Manager

 pdfTranscript137.05 KB

 pdfPresentation213.30 KB

 

Tuesday 3 September 2019

Meeting room G.6, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.45 am

Department of Jobs, Precincts and Regions
Mr David Clements, Deputy Secretary, Inclusion

 pdfTranscript176.04 KB

 pdfPresentation3.13 MB

 pdfAdditional information236.38 KB

11.30 am

RESEARCHERS

Centre for Policy Development
Ms Annabel Brown, Program Director
Ms Shivani Nadan, Engagement Manager
Associate Professor Leah Ruppanner
Public Service Research Group, UNSW Canberra
Dr Sue Olney, Research Fellow

 pdfTranscript146.46 KB

 pdfAdditional information849.9 KB

 12.00 pm

METROPOLITAN LOCAL LEARNING AND EMPLOYMENT NETWORKS

Outer Eastern LLEN
Ms Fiona Purcell, Chief Executive Officer
Inner Eastern LLEN
Ms Tracey Fenton, Projects Manager
Maribyrnong and Moonee Valley LLEN
Mr Boyd Maplestone, Chief Executive Officer
Future Connect
Ms Deirdre Hardy, Executive Officer
WynBay LLEN
Mr Dallian D’Cruz, Chief Executive Officer
Inner Northern LLEN
Mr Peter Kellock, Coordinator, Research Projects

pdfTranscript339.93 KB
1.15 pm

METROPOLITAN COUNCILS

Brimbank City Council
Ms Deb Carr, Learning Coordinator
Municipal Association of Victoria
Mr Troy Edwards, Director, Policy and Advocacy
Hume City Council
Ms Maria Dimitriou, Coordinator, Local Employment Partnership
Moonee Valley City Council
Ms Lauren Kerr, Senior Project Officer, Flemington Revitalisation Project

 pdfTranscript187.49 KB
2.00 pm

EMPLOYMENT SERVICES PEAK BODIES

National Employment Services Association
Ms Sally Sinclair, Chief Executive Officer
Ms Annette Gill, Principal Policy Advisor
Jobs Australia
Ms Nicole Steers, Acting Chief Operating Officer
Mr David Taylor, Policy Analyst and Media Liaison

 pdfTranscript143.43 KB

 pdfAdditional information262.16 KB

2.30 pm

Apprenticeship Employment Network
Mr Gary Workman, Executive Director

pdfTranscript142.42 KB
3.15 pm

Victorian TAFE Association
Dr Arnaldo Barone, Director of Policy and Advocacy
Ms Linda Kearley, Manager, Swinburne Hub, Swinburne University of Technology
Ms Jennifer Gordon, Executive Director Community & Industry Engagement, Wodonga TAFE
Mr Peter Murray, Business Development Manager, Enterprise, Box Hill Institute

 pdfTranscript146.40 KB
3.45 pm

Victorian Council of Social Service
Ms Emma King, Chief Executive Officer
Ms Deborah Fewster, Manager, Advocacy and Engagement

 pdfTranscript157.17 KB
Last Updated on Sunday, 15 March 2020