Hearings and Transcripts

Public Hearing Schedule

The Committee held public hearings during the course of the Inquiry. Transcripts of evidence can be downloaded below.

Jump to date:

Monday, 22 August 2011

Room G3 — 55 St Andrews Place, East Melbourne 3002

Time
Witnesses
Organisation
Transcripts
2:15 pm
Mr Tim Goldsmith
Global Leader, Mining
PricewaterhouseCoopers
3:00 pm
Mr Richard Schodde
Managing Director 
MinEx Consulting

Monday, 29 August 2011

Legislative Council Committee Room — Parliament House, Spring Street, East Melbourne 3002

Time Witnesses Organisation Transcripts

2:15 pm

Mr Chris Fraser
Executive Director

Ms Megan Davison
Assistant Director

Mr Andrew Mattiske
Chair, Environment and Communities Working Group

Mr Tom Burrowes
Member, Victorian State Councillor 

Minerals Council of Australia (Victorian Division) pdf Download transcript 80.64 Kb

3:00 pm

Ms Sarah Gafforini
Manager, Policy and Professional Standards

Mr Ashley van Krieken
Director of Member and Branch Services

Professor Neil Phillips
Consulting Economic Geologist 

Australasian Institute of Mining and Metallurgy pdf Download transcript 45.71 Kb

4:00 pm

Mr Bruce Edwards
Regional Manager — NSW/Vic/Tas
Association of Mining and Exploration Companies pdf Download transcript 48.20 Kb
[Back to top]

Monday, 19 September 2011

Room G3 — 55 St Andrews Place, East Melbourne 3002

Time Witnesses Organisation Transcripts

9:30 am

Mr Jonathan Law
Director, Minerals Down Under Flagship 
CSIRO

pdf Download transcript 65.08 Kb

pdf Download CSIRO's presentation to the Committee 969.40 Kb

10:15 am

Mr Martin Bouwmeester
General Manager, Corporate

Mr Chris Roberts
Director

Orion Gold

pdf Download transcript 63.95 Kb

pdf Download Orion Gold's presentation to the Committee 3.00 Mb

11:15 am

Mr Mark Wakeham
Campaigns Director 

Ms Victoria McKenzie-McHarg
Safer Climate Campaigner 

Environment Victoria pdf Download transcript 78.88 Kb

12:00 noon

Mr Rob Spence
Chief Executive Officer 

Ms Alison Lyon
Deputy Chief Executive Officer and Legal Counsel 

Municipal Association of Victoria pdf Download transcript 32.84 Kb

1:45 pm

Mr Alex Arbuthnot
Land Management Committee Member

Mr Jacob McElwee
Policy Adviser, Land Management 

Victorian Farmers Federation pdf Download transcript 54.22 Kb

2:30 pm

Mr Brian Hauser
State Director Victoria-Tasmania-South Australia

Mr Roger Buckley
Industry Relations Manager, Victoria

Mr David Pallot
Chairman, Victorian State Committee 

Cement Concrete & Aggregates Australia pdf Download transcript 68.65 Kb
[Back to top]

Monday, 26 September 2011

Room G3 — 55 St Andrews Place, East Melbourne 3002

Time Witnesses Organisation Transcripts
11:15 am

Ms Rita Bentley
President

Mr Noel Laidlaw
Consultant 

Prospectors & Miners Association of Victoria pdf Download transcript 63.55 Kb
12:00 noon Mr Mark Miller
Managing Director 
Greenearth Energy pdf Download transcript 52.47 Kb
1:45 pm

Ms Fiona Weigall
Manager, Major Projects & Economic Development


Mr Martin Richardson
Manager, Strategic Planning

East Gippsland Shire Council pdf Download transcript 72.39 Kb
2:30 pm

Dr John Yeates
Manager, Government Relations

Mr Rod Jacobs
Development Manager

Mr Ian Blucher
Approvals Manager 

Independence Group

pdf Download transcript 66.28 Kb

pdf Download Independence Group's presentation to the Committee 178.32 Kb

[Back to top]


Monday, 10 October 2011

Room G7 — 55 St Andrews Place, East Melbourne 3002

Time Witness Organisation Transcripts
2:15 pm

Ms Kate Tubbs
President

Mr Jim Fraser
Vice President

Ms Deb Porter
Secretary 

Moorabool Environment Group pdf Download transcript 60.46 Kb
3:00 pm Ms Alison Currie
Principal Exploration Geologist 
Iluka Resources pdf Download transcript 37.77 Kb
4:00 pm Mr John McKay
Manager, Workforce Planning & Development (Victorian Office) 
SkillsDMC pdf Download transcript 43.54 Kb

[Back to top]


Monday, 7 November 2011

Knight Kerr Room — Parliament House, Spring Street, East Melbourne 3002

Time Witness Organisation/s Transcripts
9:30 am Mr Phil Piper
President 
Mardan/Mirboo North Landcare Group pdf Download transcript 48.33 Kb
10:15 am Ms Emma Vogel
Technical Services Manager
Donald Mineral Sands pdf Download transcript 69.97 Kb
11:15 am

Mr Rodney Fraser
Victorian Branch Chairman and Federal Council Member

Mr Geoff Turner
Past Victorian Branch Chairman and Federal Council Member 

Australian Institute of Geoscientists pdf Download transcript 53.12 Kb
12:00 noon

Councillor Darrell White
Mayor

Ms Allison Jones
General Manager, Economic Sustainability 

Latrobe City Council

pdf Download transcript 61.75 Kb

pdf Download Latrobe City Council's presentation to the Committee 404.62 Kb

1:45 pm

Mr Peter Colley
National Research Director 

Construction, Forestry, Mining & Energy Union pdf Download transcript 55.41 Kb
2:30 pm

Mr Bryon Powell
Member, Victorian Traditional Owners Land Justice Group

Mr David Yarrow
Land Justice Group Legal Advisor

Mr Paul Simmons
Senior Solicitor, Future Acts Coordinator, Native Title Services Victoria

Ms Jill Webb
Policy Officer, Native Title Services Victoria 

Victorian Traditional Owners Land Justice Group

Native Title Services Victoria

pdf Download transcript 68.39 Kb

[Back to top]

Thursday, 17 November 2011 — South Australian hearing

Terrace Room — Parliament House, North Terrace, Adelaide 5000

Time Witness Organisation Transcripts
10:15 am

Mr Jonathon Forbes
Director, Industry Development

Dr Nigel Long
Director, Corporate Social Responsibility 

South Australian Chamber of Mines and Energy pdf Download transcript 82.01 Kb
2:00 pm Mr Tony Belperio
Exploration Director
Minotaur Exploration pdf Download transcript 60.17 Kb
2:45 pm

Ms Carol Vincent
Chief Executive and President

Mr Deane Crabb
Policy Manager 

South Australian Farmers Federation pdf Download transcript 54.05 Kb
3:45 pm Mr Ian Hardwick
Business Manager 
Deep Exploration Technologies Cooperative Research Centre pdf Download transcript 62.70 Kb

[Back to top]

Friday, 18 November 2011 — South Australian hearing

Terrace Room — Parliament House, North Terrace, Adelaide 5000

Time Witness Organisation Transcripts
9:45 am Ms Melissa Ballantyne
Solicitor
Environmental Defenders Office of South Australia pdf Download transcript 47.21 Kb
10:30 am Professor David Giles
Director 
South Australian Centre for Mineral Exploration Under Cover pdf Download transcript 46.83 Kb
11:15 am Mr Brett Brown
Chief Executive
Southern Quarries & Direct Mix Group pdf Download transcript 34.47 Kb

[Back to top]

Wednesday, 14 December 2011

Room G3 — 55 St Andrews Place, East Melbourne 3002

Time Witness Organisation Transcripts
9:30 am

Dr Jack Hamilton
Chief Executive Officer

Mr Stephen Manallack
Consultant

Exergen pdf Download transcript 64.27 Kb
10:15 am

Cr Pat Griffin
Mayor

Mr Peter Hawkins
Acting General Manager, Shire Development

Moorabool Shire Council pdf Download transcript 59.10 Kb
11:15 am

Dr Michael Hollitt
Executive Director, Mineral & Energy Resources Development, Policy & Strategy Group

Mr Doug Sceney
Acting Executive Director, Earth Resources Development, Energy & Earth Resources Group

Dr Danny Suster
Manager of Earth Resources Legislation and Reform, Energy and Earth Resources Group

Department of Primary Industries, Victorian Government

pdf Download transcript 133.83 Kb

pdf Download the Department's presentation to the Committee 908.19 Kb

2:00 pm

Mr Jeff Rathjen
President

Mr Kevin Mealing
Secretary

Mr Gordon Graham
Member 

Flynn Creek Coal & Power Consultative Committee pdf Download transcript 71.35 Kb
2:45 pm

Mr Trevor Blake
Chief Environmental Assessment Officer, Department of Planning and Community Development

Mr Ian Hamm
Executive Director, Aboriginal Affairs Victoria

Mr Jamin Moon
Senior Heritage Policy Officer, Aborignal Affairs Victoria

Department of Planning and Community Development, Victorian Government

Aboriginal Affairs Victoria

pdf Download transcript 78.79 Kb

[Back to top]

Monday, 30 January 2012

Room G3 — 55 St Andrews Place, East Melbourne 3002

Time Witness Organisation Transcripts
9:45 am

Professor Janet Hergt
Head of School, School of Earth Sciences

University of Melbourne

pdf Download transcript 64.90 Kb

pdf Download the University of Melbourne's presentation to the Committee 515.39 Kb

10:30 am Mr Paul Hillyer
Regional Manager (Victoria) 
Boral

pdf Download transcript 54.76 Kb

pdf Download Boral's presentation to the Committee 582.62 Kb

11:30 am

Mr Bruce McClure
General Manager

Mr Ron Kerr
Honorary CEO

Mr John Mawson
Chair 

Mr Basil Natoli
Managment Committee Member 

Construction Material Processors Association

pdf Download transcript 77.42 Kb

pdf Download CMPA's presentation to the Committee 2.45 Mb

12:15 pm

Ms Kylie White
Executive Director, Biodiversity & Ecosystem Services

Mr Lee Miezis
Executive Director, Forests & Parks 

Department of Sustainability and Environment, Victorian Government

pdf Download transcript 75.42 Kb

pdf Download the Department's presentation to the Committee 889.14 Kb

2:00 pm

Mr Ian Kraemer
Managing Director

Mr Callum Lamont
Exploration Manager, Coal 

Mantle Mining pdf Download transcript 85.87 Kb
2:45 pm

Mr Jonathan Guttman
Manager, City Strategy 

Mr Dusan Ivanic
Team Leader, Environmental Health 

Kingston City Council pdf Download transcript 44.98 Kb

[Back to top]