About the President

Hon. Bruce Atkinson, MLC
Member of the Legislative Council from 1992
President of the Legislative Council from 2010

Hon. Bruce Atkinson was elected 20th President of the Legislative Council of Victoria on 21 December 2010.

Parliamentary Service

Member of the Legislative Council for Koonung Province October 1992 to 2006.
Member of the Legislative Council for Eastern Metropolitan Region 2006 to present.
Parliamentary Secretary, Planning and Local Government 1996 to 1998
Deputy President of the Legislative Council December 2006 to December 2010.
President of the Legislative Council since December 2010.

Committee Service

Family and Community Development Committee 1992 to 1996.
Family and Community Development Committee 2002.
Deputy Chair, Economic Development Committee 2003 to 2006.
Economic Development and Infrastructure Committee 2007 to 2010.
Chair, Legislative Council Legislation Committee 2007 to 2010.
House Committee 2003 to 2010.
Chair, Select Committee on Train Services March 2009 to November 2010.

Local Government Service

City of Nunawading
Councillor 1975 to 1992
Mayor 1981 to 1982 and 1990 to 1991

Memberships and Interests

Trustee, Reach out for Kids Association
Rotary
Fellowship of Australian Writers
Vermont Football Club
Melbourne Cricket Club
Knox Club
Mitcham RSL