/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of George Turner

Sir George Turner (KCMG)

Born
08 August 1851 (Melbourne, Victoria, Australia)
Died
13 August 1916
Parents
Alfred and Ruth
Marriage

Marital Status: 1872, Rosa Morgan; 1d.

Education
Model School 1856-1865
Career

Solicitor

Clerk in office of John Edwards, solicitor and MLA, and W.R. Windsor; matriculated 1872 and articled to Samuel Lyons 1875; admitted to practise 1881 and to partnership with Lyons. Founding member Aust. Natives' Association; member Federal Council of A'sia 1895, 1897, 1899, president 1899, and member of Federal Convention 1897-1898; after retirement from politics 1906, chairman commissioners State Savings Bank of Vic.

St Kilda city councillor 1885-1900, mayor 1887-1888
Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblySt Kilda1 April 18891 February 1901Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
References

References: Burke's Peerage; Serle, P., 'Dictionary of Australian Biography', 2 vols, Sydney, 1949; Table Talk, 8 Sept 1894.

Data Source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972

Award
KCMG 1897

Last updated: 17th June 2019