/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Allan McLean

Allan McLean

Born
03 February 1840 (Oban, Argyll and Bute, Scotland)
Died
13 July 1911
Parents
Charles and Anne.
Marriage

Religion: Catholic

Marital Status: (1) 1866 Stratford, Margaret B. Shinnock; 5s. 2d.; (2) 1885 Port Melbourne, Mrs McArthur, nee Linton

Education
Private tutors and State school Tarraville
Career

Stock and station agent

Arrived Port Phillip 1842 and went to Gippsland where his father was a grazier; briefly on staff Gippsland Times and c1870 held a sheep station, the Lowlands, near Sale; founded A. McLean & Co., stock and station agents at Maffra 1872, partnered by brother Norman and later his son; joined by Matthew Macalister 1886; branches formed in many centres; the Melbourne firm, McLean, Macalister & Company was eventually taken over by Aust. Mercantile Land and Finance Company Took a leading part in establishing Municipal Association of Vic. and the sugar-beet factory at Maffra. Director Perpetual Trustees Co.

Maffra shire councillor 1873-1880, president three times
Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyNorth Gippsland1 May 18801 March 1889
Legislative AssemblyGippsland North1 March 18891 May 1901Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
References
ohn Rickard, 'McLean, Allan (1840–1911)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/mclean-allan-7413/text12895, published first in hardcopy 1986, accessed online 20 May 2019.

Last updated: 20th May 2019