/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Andrew Halley Knight

Andrew Halley Knight

Born
18 December 1813 (Edinburgh, Scotland)
Died
06 July 1904
Marriage

Marital Status: (1) 22 Sep 1848, Elizabeth Hawkins Grylls; (2) Ada J. - .

Career

Merchant

Arrived Port Phillip 1838; partnered Alison & Knight, merchants, Collins St., 1841; sheep farmer Kalkallo 1843; to Rosebrook where he built a mill c1845; merchant and miller Little Bourke St, 1845; owned estate called 'Koorongah', later mngd by his brother, J. M.; president Belfast Agric. & Pastoral Association 1862.

HouseElectorateStart End
Legislative CouncilNon-office-bearing nominee8 September 18538 March 1854Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
References

References: Earle, W., 'Port Fairy', [Port Fairy, 1896]; The Times, 7 July 1904; Argus, 5 Aug 1904

Data Source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972


Last updated: 9th May 2019