/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Charles Hotson Ebden

Charles Hotson Ebden

Born
26 September 1811 (Capetown)
Died
28 October 1867
Parents
John Bardwell, banker and politician, and Antoinetta Adriana, nee Kirchmann; 1s. 2d.
Marriage

Religion: Church of England

Education
England and Carlsruhe
Career

Pastoralist

To Sydney 1832; one of the first overlanders to Port Phillip 1837 when he established two stations on the Murray; settled Karlsruhe which he named; bought land in Collins Street at first land sales. Promoter and director of companies.

HouseElectorateStart End
Legislative CouncilOffice-bearing nominee11 November 18511 October 1852Resigned
Legislative AssemblyBrighton1 March 18571 May 1861By-election, Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Australian Dictionary of Biography, 1

Data Source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972


Last updated: 30th April 2019