/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of David Blair

David Blair

Born
04 June 1820 (Dowhill, Monaghan, Ireland)
Died
19 February 1899
Parents
Thomas and Jane, nee Burns
Marriage

Religion: Presbyterian

Marital Status: 24 Jul 1852 Melbourne, Annie Macpherson Grant; 2s. 4d.

Education
Hibernian Military School, Dublin
Career

Journalist

Worked in various occupations in Ireland and England and lectured for Chartist cause; arrived Sydney 1850 as one of J. D. Lang's trainee clergy; briefly a minister; settled Vic. 1852; correspondent for Sydney Morning Herald, editorial connection with Argus and Age; voluminous contributor to the press for rest of life.

HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyTalbot1 November 18561 August 1859
Legislative AssemblyCrowlands1 March 18681 January 1871

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
References

References: Australian Dictionary of Biography, 3

Data Source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972


Last updated: 2nd April 2019