/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Ronald Alexander Best

Ronald Alexander Best

Born
03 October 1949 (Ivanhoe, Victoria, Australia)
Died
14 October 2020
Marriage

Marital Status: (1) Maree; 1s. 1d. (2) 10 Feb 2001, Louise Asher.

Career

Businessman

Motel manager. Hotel owner/operator. Owner, Golden City Frozen Foods. General Manager and Member, Board of Directors, Glacier Food Group. Owner retail small businesses. Company director. Small business and sporting positions. 

Party
National Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilNorth Western1 October 198829 November 2002

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
Appointments

Secretary of the Parliamentary National Party 1992-2002
National Party Spokesperson for Housing and Construction, and Small Business 1988-90
Shadow Minister for Housing and Assisting in Rural Health Dec 1999-Jul 2000
Parliamentary representative on La Trobe University Council 1988-96, RMIT Council 1996, VUT Council 1996
Natural Resources and Environment 1988-92
Select Committee on Government Appointments 1991-92
House Committee 1990-2002
Legislative Council Standing Orders Committee and Road Safety Committee 1992-99
Public Accounts and Estimates Committee 1996-99
Economic Development Committee 1999-2002

National Party candidate for Bendigo (Federal seat) July 1987

 

 

References

References: Victorian Parliamentary Handbook.

Data Source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament


Last updated: 15th October 2020