/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Barry Owen Jones

Barry Owen Jones

Parents
Claud Edward, salesman and air force NCO, and Ruth Marion Black
Marriage

Religion: Methodist

Marital Status: 30 June 1961 Rosemary Hanbury, school teacher

Education
Strathfield College, Caulfield, Ripponlea and Caulfield North State Schools., Melbourne High School, Melbourne University (law course), Melbourne State College, LLB 1965, MA 1967
Career

Accredited Course of Teacher Training; public servant Vic. Attorney-General's Department. 1953-1955; with oil company 1955-1957; school teacher Dandenong High School 1957-1966; completed Melbourne University studies part-time, partner in Norris, Collins and Barry Jones, solicitors 1968-1977; world TV and radio quiz champion outside USA 1960-1968; secretary Vic. Anti Hanging Council 1962-1975; compered first Aust. talk-back radio program 3DB 1967-1968; lecturer in history, La Trobe University 1968-1970; deputy chairman Aust. Council for the Arts 1971-1973, member 1968-1973; member Interim Council Aust. Film and TV School 1969-1973, Aust. Film Development Corporation 1970-1975; chairman Aust. Film and TV School 1973-1975, deputy chairman 1976-1977; member senate State College of Vic. 1973-1977; chairman Aust. Film Institute 1974-1980; member ABC Vic. Advisory Council 1980-83; chairman Aust. Parl. Amnesty Group 1982; chairman 3WRB Western Radio Broadcasters 1980-1982; member CSIRO Advisory Council 1981-83. Originator of Macmillan Dictionary of Biography 1981; owner of largest private autograph collection in Aust.; formerly Methodist lay preacher. Participated in G7 Summit Meeting, Ottawa 1985. Masson Lecturer, University of Melbourne 1985. Chair, OECD Review of the Yugoslav Economy 1987. Aust. Delegate, Saving the Ozone Layer Conference, London 1989. Deputy Chair, Prime Minister's Science Council 1989-90. Member, International Think Tank on Perestroika, Moscow 1990. Member, Executive Board UNESCO, Paris 1991-95. President, ANZAAS Congress, Perth 1993. Aust. Delegate, UN Economic and Social Council, Geneva 1993. Brd Member, CARE Australia 1994- . Vice Pres., World Heritage Committee, Paris 1995-96. Member, Eminent Persons Group, WMO, Geneva 1996. Delegate, UN Development Program Conference, New York 1997. Deputy Chair, Constitutional Convention 1997-98. Vice Pres., Australia ICOMOS 1998-2000. Adjunct Prof., Monash University 1999- . Brd Member, Don Dunstan Foundation 1999- . Visiting Fellow Commoner, Trinity College, Cambridge 1999- . Chair, Co-operative Research Centre for Coastal Zone, Estuary and Waterway Management 1999- . Chair, Port Arthur Historic Site Management Authority 2000- . Chair, Science, Technology and Innovation Panel (Vic. Gvt) 2000- . Member, John Curtin School Strategic Advisory Committee 2000- . Brd Member, Macfarlane Burnet Centre 2000- . Brd Member, Centre for Eye Research Australia 2000- . Chair, Vic. Schools Innovation Commission 2001- . Raymond Longford Award for services to film 1986. Redmond Barry Award for services to libraries 1996. AO 26 Jan 1993.

School teacher, lecturer, and barrister and solicitor

Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyMelbourne9 June 19723 November 1977By-election, Resigned. Elected unopposed.

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
Other seats contested
Camberwell 1955, Isaacs (fed.) 1955, 1958, Bruce (fed.) 1963
Appointments
Osteopathy, Chiropractic and Naturopathy committee 1973-1976
State Development committee 1976-1977
Library committee 1976-1977
References

References: Who's Who in Australia 1968-1983; CHP; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Herald 24 Apr 1972; Age 24 Oct 1973, 30 Mar 1976, 19 Apr 1981, 24 Mar 1984; The Genealogist June 1976; Aust. Playboy Mar 1984; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985


Last updated: 20th November 2018