/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of David Ronald White

David Ronald White

Parents
Cecil Ambrose, clerk and draper, and Phyllis Eileen
Marriage

Marital Status: 2 Mar 1974 Mary Kerr, school teacher; 3s.

Education
West Melbourne State School, University High School, Melbourne University, BCom, BA, MBA; Associate of the Australian Society of Accountants
Career

Audit clerk Price Waterhouse & Company 1966-1969; research officer to Vic. opposition leader 1971-1976. Electorate officer Senator Stephen Conroy 1996-99. Director Hawker Britton 2000- . Chairman Yarra Trams 2000- . Member Council of University of Melbourne 2000- .

Research officer

Melbourne city councillor 1974-1977
Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilDoutta Galla16 October 197629 March 1996By-election, Resigned. Resigned to contest Legislative Assembly seat.

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
Appointments
Minister of Water Supply 1982-84
Minister of Mines and Minister for Minerals and Energy 1982-85
Minister for Water Resources 1984-85
Minister for Health 1985-89
Minister for Industry, Technology and Resources 1989-90
Minister for Industry and Economic Planning and Minister for Major Projects 1990-91
Minister for Manufacturing and Industry Development and Minister for Gaming 1991-92
Shadow Minister for Roads and Ports Oct-Nov 1992
Shadow Minister for Finance and Shadow Minister for Major Projects 1992-93
Shadow Minister for Energy and Minerals and Shadow Minister for Major Projects and Infrastructure Development 1993-96
Shadow Minister for Gaming 1994-96
Statute Law Revision committee 1979
State Development committee 1979-1982
Public Bodies Review committee 1980-1982
Public Accounts and Estimates Cttee 1992-96
Deputy Leader Government (Legislative Council) 1983-90
Leader of the Government (LC) 1990-92
Leader of the Opposition (LC) 1992-93
References

References: Who's Who in Australia 1977-1983, 2003; Victorian Parliamentary Handbook; SNP 18 Oct 1976, 22 Dec 1976,15 June 1982; Herald 14 Mar 1977; Australian 24 July 1982; personal information.

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985


Last updated: 20th November 2018