/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Francis Patrick Sheehan

Francis Patrick Sheehan (OAM)

Born
17 August 1937 (Ballarat, Victoria, Australia)
Died
05 May 2021
Parents
Cornelius Joseph, farmer, and Kathleen Veronica O'Donohue
Marriage

Religion: Catholic

Marital Status: 15 Oct 1966 Rosalie Moroney; 1s. 3d.

Education
St Brendan's Primary School, Dunnstown; St Paul's Technical School, Ballarat; matriculated Ballarat 1968; Trained Trade Instructors Certificate, Dip Tech Ed, Hawthorn State College; Diploma of Rural Business Management, University of Melbourne (Glenormiston Campus) 2002.
Career

At 14 worked on family farm; motor mechanic; youth worker Melbourne and New South Wales four years; national president Young Christian Workers 1964-1966; assembler Ford Motor Co., office-bearer Technical Teachers Association of Victoria; Motor trades instructor, Ballarat School of Mines 1970-1982; Director, Ballarat Young Workers Housing Society; best and fairest award Ballarat Football League and executive member local football clubs.

Motor trades instructor

Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyBallarat South3 April 19822 October 1992Seat abolished

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
Other seats contested
Ballarat South 1973, 1976, 1979. Ballarat East 1992.
References

References: Who's Who in Australia 1983; Victorian Parliamentary Handbook; Labor Star Aug 1981; Ballarat Courier 5 Apr 1982. 6 Apr 1983; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985


Last updated: 19th May 2021