/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Stuart Richard McDonald

Hon Stuart Richard McDonald (AM)

Born
18 April 1928 (Rochester, Victoria)
Died
20 December 2017
Parents
Angus, farmer
Marriage
Barbara Sanders; 1s. 2d.
Occupation
Farmer and grazier
Religion
Presbyterian
Education
Melbourne University, MSc.
Career
CSIRO research officer; tutor, Trinity College, Melbourne University; from 1953 farmer and grazier Timmering East near Rochester, cereals, beef, pasture seed; active Australian Primary Producers Union; member Victorian Farmers Union, Aust. Farm Management Society, Vic. Irrigation Research Organisation; member Monash University Council 1967-77, Victorian Institute of Secondary Education 1977-79; after parl. consultant to Shepparton Preserving Company Board; treasurer local Presbyterian church; Chairman, Rural Finance Corporation 1990-2002.
Party
Country Party
Party Note
National President Timmering East Branch, Vice President Rodney district council, Legislative Council deputy leader 1973-1976, Legislative Council leader 1976-79, central councillor and president state branch 1980- . State President National Party 1982-86
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilNorthern29 April 1967 4 May 1979 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Other seats contested
Bendigo (Legislative Council) 1979
Appointments
Meat Industry committee 1967-76. Royal Botanic Gardens committee 1968-69. House committee 1970-79. Qualifications committee 1973-74. Standing Orders committee 1973-79 Company Takeovers committee 1976-79. Public Works committee 1978-79.
References
Who's Who in Australia 1968-1977; Countryman 1 Feb 1967; Shepparton News 17 Apr 1967; Bendigo Advertiser 2 May 1979; Northern Times 14 Mar 1980
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985

Last updated: 15th February 2018