/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of (Arthur) Andrew McCutcheon

(Arthur) Andrew McCutcheon

Born
29 September 1931 (Melbourne, Victoria)
Died
16 December 2017
Parents
Sir (Walter) Osborn, architect, and Molly Buley
Marriage
30 Nov 1957 Vivienne Penington; 1s. 3d.
Occupation
Architect, minister of religion, planning consultant and community organiser
Religion
Methodist
Education
Wesley College, Melbourne University, BArch.
Career
Architect; Associate of the Royal Australian Institute of Architects; Affiliate of the Royal Australian Planning Institute; worked with C of Scotland group in Glasgow 1958-1959; appointed to Collingwood Methodist Mission 1961, Methodist minister Collingwood 1961-1969; Churchill Fellowship 1968 to study urban problems in North America, United Kingdom, Europe and Asia; consultant in urban and social planning 1969-1976; member Town and Country Planning Association 1965-1972, Royal Australian Institute of Architects Council (Vic.) 1971-1976 and v-president 1973-1976; executive officer Fitzroy-Collingwood Rental Housing Association 1976-1978; national chairperson Shelter 1976-1980; chairman Lower Yarra Advisory committee 1978-1982; project officer N Richmond Tenants Council 1980-1982. Melbourne and Metropolitan Board of Works commissioner 1975-1978 and board member 1978-1982. Founding member of Ten Minutes by Tractor Wine Co.; Member Board of Victorian Wine Industry Association 1997-2004; Chairman of Melbourne Steering Committee of Great Wine Capitals-Global Network 1999-2004. Collingwood city councillor 1965-1982, mayor 1975-1976
Party
Australian Labor Party
Party Note
Joined 1961, chairperson state housing policy committee
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblySt Kilda3 April 1982 2 October 1992seat abolished

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Appointments
Minister for Water Resources and Minister for Property and Services 1985-87. Attorney-General 1987-90. Minister for Local Government 1988-89. Minister for Ethnic Affairs 1989-90. Minister for the Arts Apr-Aug 1990. Minister for Planning and Urban Growth 1990-91. Minister for Planning and Housing 1991-92. Economic and Budget Review and House committees 1982-1985 .
References
Who's Who in Australia 1983; Victorian Parliamentary Handbook; Age 21 Apr 1981; Labor Star Aug 1981; Melbourne Times 7 Apr 1982
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985

Last updated: 18th December 2017