/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of James Stanley Disney

Sir James Stanley Disney (Kt 1951)

Born
17 June 1896 (Ballarat, Victoria)
Died
20 January 1952
Parents
James Herbert (q.v.), and Isabella Christina Hill
Marriage

Religion: Methodist

Marital Status: June 1924, Zeehan, Tasmania, Ruby Chapman

Education
Albert Park State School
Career

Motor dealer

Australian Imperial Force, Australian Flying Corps 1914-1918, no. 2 Scouts Squadron, Gallipoli, commission; founder and managing director J. S. Disney Pty Ltd, Melbourne motor dealers; chairman Melbourne Used Car Traders Association; member Aust. Association of British Manufacturers; treasurer Melbourne general cemetery board;held commercial pilot's licence to 1937; successful racing motorcyclist; led delegation to Rome 1949 to arrange Melbourne Olympics. Melbourne and Metropolitan Board of Works commissioner.

Melbourne city councillor 1935-1952, lord mayor 1948-1951
Party
United Australia Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilHiginbotham1 June 19401 June 1946Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech

Last updated: 30th April 2019