/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Steven Marshall Crabb

Steven Marshall Crabb

Education
Forres Academy, Arbroath High School, Scotland, qualified actuary by correspondence
Career

Actuary

Worked for insurance company and in tin can factory; emigrated to Aust.1965, joined Colonial Mutual Life Assurance Society, joint assistant actuary 1972-1976; fellow Faculty of Actuaries, member fed. executive Aust. Insurance Employees Union 1966-1970, 1972-1976, v-president 1972-1976; fed. publicity officer Australian Council of Salaried and Professional Associations 1972-1976,  chairman Knox Prices Action Group 1975-1982.

Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyKnox1 March 19761 August 1992retired

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
Appointments

Minister for Labour and Industry 1 Sept-8 Sept 1983
Minister of Transport 1982-85
Minister for Industrial Affairs 1983-85
Minister for Employment and Industrial Affairs 1985-86
Minister for Labour 1986-88
Minister for Police and Emergency Services 1987-90
Minister for Tourism 1988-92
Minister for Conservation and Environment 1990-92
Minister for Water Resources Jan-Oct 1992
Public Accounts committee 1977-1979
Company Takeovers committee 1979-1982
Public Bodies Review committee 1980-1982

 

References
Who's Who in Australia 1977-1983, Victorian Parliamentary Handbook, 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Mountain District Free Press 20 Jan 1976; Herald 11 Mar 1976, 20 July and 1 Nov 1982, SNP 12 Oct 1976, 19 May 1982; Age 21 June 1982; Encounter; personal information.

Last updated: 28th August 2019