/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Jennifer Kanis

Jennifer Kanis

Marriage
Married, 1 son.
Education
LLB(Hons) (La Trobe University) 2005, BA(Hons) (The University of Melbourne) 1994, GDipEd (The University of Melbourne) 1997, PGDipEdAdmin (The University of Melbourne).
Career
Lawyer. Senior Associate, Holding Redlich (employment, industrial and anti-discrimination law) 2005-2012. Director, Housing Choices Australia 2009-2012. Memberships: Emily's List, Law Institute of Victoria. Interests: lawn bowls, reading, music and family. Councillor 2008-2012, City of Melbourne.
Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyMelbourne21 July 201221-07-201229 November 2014Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Appointments
Shadow Parliamentary Secretary for Justice and Mental Health April 2014-November 2014. Committees: Accountability and Oversight Cttee 7 February 2013-November 2014 (Deputy Chair from 7 March 2013). Independent Broad-based Anti-corruption Commission 25 March 2014-November 2014.

Last updated: 2nd April 2015