/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Clement (Clem) Arundel Newton-Brown

Clement (Clem) Arundel Newton-Brown

Marriage
Married, 3 children.
Occupation
Barrister
Education
BA (Monash University). LLB (Monash/Edinburgh University).
Career
Cafe Operator. Yarra Water Taxi Operator. Barrister. Memberships: Carlsruhe Landcare; MCC; Planning Institute Australia; Victorian Planning and Environmental Law Association; National Trust. Interests: Scuba diving, cycling, timber boat restoration. Councillor and Deputy Lord Mayor, Melbourne City Council 1999-2001.
Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyPrahran27 November 201029 November 2014defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Appointments
Parliamentary Secretary for Education March 2014-December 2014. Chair, Law Reform Cttee May 2011-31 July 2013. Chair, Independent Broad-based Anti-corruption Commission Cttee 7 February 2013-21 March 2014.
References
Victorian Parliamentary Handbook. Personal information.
Initial Data Source
Victorian Parliamentary Handbook, 57th Parliament

Last updated: 22nd April 2015