Ministers & Members Search - MS LOUISE STALEY (RIPON)

Member Database

Back to previous page

Image of Ms Louise Staley

Ms Louise Staley

Electorate
Ripon
Ministry
Shadow Minister for Transport Infrastructure
Shadow Minister for Roads
Shadow Minister for Regional Recovery
Position
Manager of Opposition Business

Electorate Office

Street Address
177 High Street, Maryborough, VIC 3465
Postal Address
PO Box 175, Maryborough, VIC 3465
Phone
(03) 5461 1255

Internet

About

Name
Ms Louise Staley
Birth Country
Australia

Academic

Education
Korowa Anglican Girls School 1982. BA 1987 (Melb). PGDipAppFin 1989 (Securities Institute). PGDipFin 1993 (Melb). CFA (CFA Institute USA) 1995; MPubPol 2004 (Flin).

Occupation/Interests

Manager

Farmer, Brenley Farm 2005- ; Director, Fed Square Pty Ltd 2011-2014; Director, Grampians Medicare Local 2012-2014; Director, Networking Health Victoria 2013-2014; Director, Food & Enviroment Unit, Institute of Public Affairs 2005-2014; Director, Australian Institute of Family Studies 1998-2003; Deputy Chair, Australian Film Commission 1998-2002; Portfolio Manager & Industrial Analyst, AXA Australia 1986-2000. Member, Liberal Party 1984-.

 

 

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Ripon November 2014
Re-elected November 2018
Appointments
Shadow Treasurer December 2018 - September 2021
Shadow Minister for Economic Development December 2018 - September 2021
Shadow Minister for Transport Infrastructure since September 2021
Shadow Minister for Roads since September 2021
Shadow Minister for Regional Recovery since September 2021
Parliamentary Party Positions
Manager of Opposition Business since September 2021
Party Positions
State Council Delegate 1986-2014
Administrative Cttee 1994-2000
State Vice President 1996-2000
State Finance Cttee 2000-03
Speeches

Last updated: 6th October 2021