Ministers & Members Search - SAMUEL (SAM) HIBBINS (PRAHRAN)

Member Database

Back to previous page

Image of  Samuel (Sam) Hibbins

Samuel (Sam) Hibbins

Electorate
Prahran
Positions
Spokesperson for Transport, Integrity and Anti-Corruption, LGBTIQ, Major Events (sports), Liquor Regulation and Ports

Electorate Office

Street Address
94 Chapel Street, Windsor, VIC 3181
Phone
(03) 9981 9501
Fax
(03) 9981 9502

Internet

About

Name
Mr Samuel Peter Hibbins
Birth Country
Australia

Academic

Education
AdvDipLibArts (Chisolm Institute) 2003. BSocSc 2007 (ACU). PGDip Policy and Applied Social Research 2014 (Macq).

Occupation

Occupation
Crossroads Youth and Family Services 2008-10. Department of Human Services, 2010-13.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Prahran November 2014
Committees Service
Independent Broad-based Anti-corruption Commission Cttee and LA Standing Orders Cttee since April 2015. Penalty Rates and Fair Pay Cttee since March 2017.
Parliamentary Party Positions
Spokesperson for Equality (LGBTI), Major Events (sport) since December 2014
Spokesperson for Small Business and Innovation, Sport, Training and Skills and Youth Affairs December 2014-December 2017
Spokesperson for Integrity and Anti-Corruption since October 2017
Spokesperson for Transport, Liquor Regulation and Ports since December 2017
Inaugural Speech

Last updated: 19th December 2017