Ministers & Members Search - MR FRANK MCGUIRE (BROADMEADOWS)

Member Database

Back to previous page

Image of Mr Frank McGuire

Mr Frank McGuire

Electorate
Broadmeadows
Position
Parliamentary Secretary for Medical Research
Parliamentary Secretary for Crime Prevention
Committees
LA Privileges

Electorate Office

Street Address
Shop 42, Broadmeadows Shopping Centre, 1099-1169 Pascoe Vale Road, Broadmeadows, VIC 3047
Postal Address
PO Box 3213, Broadmeadows, VIC
Phone
(03) 9300 3851

Internet

About

Name
Mr Frank McGuire
Personal
Three children.
Birth Country
United Kingdom
Memberships
AFL Foundation 2003-2009
Australian Conservation Foundation
Australian Labor Party
Australian Republican Movement (Life Member)
Former ARM National Executive Member and Victorian Convenor, Delegate (proxy)
Constitutional Convention on the Republic 1998
Victorian Campaign Director Republican Referendum 1999
Australian Workers Union
Essendon Football Club
Hume Safe City Taskforce (Founding Chairman) 1999-2004
Leadership Victoria
Media, Entertainment and Arts Alliance
Melbourne Scots
Premier&rsquo
s Drug Prevention Council 2002-07
Victorian Drug and Alcohol Prevention Council 2007-2010
Victorian Anti-obesity Program, Chairman of Ambassadors 2004-06.

Academic

Education
Scholarship 1970 (Christian Brothers' College St. Kilda). Cadetship 1976 (Melbourne Herald). Fellow 1998 (Leadership Victoria). MComm(Jour) 2013 (RMIT). 2014 (AICD).

Occupation/Interests

Journalist

Journalism: News- Reporter, Melbourne Herald 1976-1984; Reporter, Producer, Dep Chief-of-Staff, Ten News 1986-1990. Current Affairs- Investigative and Political Reporter, ‘7.30 Report’ 1990-91. ‘Four Corners’ 1992-93. National 7.30 Report Victorian Correspondent 1994-95. Business: Co-founder Television and Radio Production Company 1996; Managing Partner, Communications Company 2002-05; Director, Media and Business Consultancy; Director, Social Innovation Company. Politics: Media Adviser, Victorian Government 1984-85; Parliamentary Strategist, Australian Democrats 2001-2002.

Parliament History

Parliamentary Service

Elected MLA for Broadmeadows February 2011 (by-election)
Re-elected November 2014

Shadow Parliamentary Secretary for Scrutiny of Government February 2012-December 2014

Parliamentary Secretary for Medical Research since December 2014
Parliamentary Secretary for Small Business and Innovation since November 2016

Parliamentary Strategist, Australian Democrats 2001-02

Parliamentary Party Positions
Parliamentary Secretary for Medical Research since December 2014
Parliamentary Secretary for Small Business and Innovation November 2016 - December 2018
Parliamentary Secretary for Crime Prevention since December 2018
Inaugural Speech

Last updated: 22nd March 2019