Inquiry into Regional Centres of the Future

Transcripts of Evidence

The Committee may invite people to a public hearing, to make representations directly to the members of the Committee and to answer questions put by the Committee. This allows the Committee to follow up points of interest and concern and often lets people who have made a submission amplify points and give additional information.

Public hearings are recorded and a transcript of evidence prepared, to ensure that the Committee has an accurate record of proceedings.

NOTE: the schedule of public hearings for this Inquiry has yet to be determined.

To view or print the pdf document, you will require the Adobe Acrobat® PDF Reader, which can be downloaded free of charge from Adobe.

PUBLIC HEARING TRANSCRIPTS - INQUIRY INTO REGIONAL CENTRES OF THE FUTURE

DateWitnessOrganisationTranscript

Monday 27th October 2008

Committee Secretariat
Melbourne

Ms Jacinta Allan MP

Mr Justin Hanney

Department of Innovation, Industry and Regional Development

Regional Development Victoria

pdf PDF, 79kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Monday 17th November 2008

Geelong

Dr Andrew Scott - Chief Executive Officer G21 Geelong Region Alliance pdfPDF, 414kb

Mr Terry Demeo - Manager, Planning Strategy and Economic Development

Mr Darren Gray - Economic Development Officer

City of Greater Geelong

City of Greater Geelong
pdfPDF, 415kb
Mr Geoffrey Carruthers - Convenor Champions of the Bush pdfPDF, 414kb
Mr Joseph Adamski - General Manager, Strategy and Technology Baron Water pdfPDF, 414kb
Mr Tim Anderson - Managing Director Avalon Airport pdfPDF, 415kb
Mr Paul Westcott - Convenor Public Transport Users Association pdfPDF, 457kb
Mr Peter Dorling - Executive Director Committee for Geelong pdfPDF, 424kb
Mr Tom O'Connor pdfPDF, 457kb
Mr Eugene Boccia pdfPDF, 82kb
Mr Martin Butler - Member Rural Social Workers Action Group, Australian Association of Social Workers pdfPDF, 413kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Tuesday 18th November 2008

Ballarat

Mr Stephen Cornish - Chief Executive Officer

Mr Anthony Schinck - Chief Executive

Ms Kaylene Conrick - Chief Executive Officer

Mr Mark Hogan - General Manager, Development Services

Pyrenees Shire

City of Ballarat

Hepburn Shire Council

Ararat Rural City

pdfPDF, 373kb
Mr Robert Dobrzynski - Chief Executive Officer Moorabool Shire Council pdfPDF, 373kb

Prof Wayne Robinson - Deputy Vice Chancellor

Dr Joel Epstein - Director

Prof Julian Lowe - Director

University of Ballarat

Institute for Regional and Rural Research and Innovation

Centre for Regional Innovation and Competitiveness

pdfPDF, 373kb

Mr Michael Brockhoff - Managing Director

Mr Glen Walker - General Manager, Manufacturing

Mr Ian Else - Group Human Resources Manager

MaxiTRANS Industries Ltd pdfPDF, 373kb
Mr Ron Stone - Chief Executive Officer Café BEST pdfPDF, 385kb

Prof David James - Chairman

Mr Tony Chew - Member

Committee for Ballarat pdfPDF, 382kb
Mr Simon Coghlan - Vice Chairman Commerce Ballarat pdfPDF, 413kb
Mr Andrew Boatman pdfPDF, 372kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Tuesday 25th November 2008

Morwell

PROCEEDINGS IN CAMERA

Mr Stephen Hawkins

Mr Gary Stevenson

Australian Paper pdfPDF, 16kb

PROCEEDINGS EX CAMERA

Mr Robert Ashworth

Mr Bruce Graham

Mr Paul Buckley

Mr Martin Richardson

Mr Peter Francis

Mr Kenneth Fraser

Mr Ned Dennis

Wellington Shire Council

Wellington Shire Council

Latrobe City Council

East Gippsland Shire Council

Bass Coast Shire Council

South Gippsland Shire Council

South Gippsland Shire Council

pdfPDF, 438kb

Mr David Mawer - Managing Director

Mr Kevin Enguell - Manager, Strategic Planning

Gippsland Water pdfPDF, 437kb
Mr Richard Rijs - Director Patties Foods Limited pdfPDF, 437kb

Mr David Power - Chair

Ms Veronica Reynolds - Project Officer

Gippsland Area Consultative Committee pdfPDF, 437kb

Prof Helen Bartlett - Pro Vice Chancellor

Mr Alan Scarlett - Executive Officer

Prof Margaret Somerville - Professor of Education

Monash University, Gippsland Campus pdfPDF, 437kb

Prof Ian Nethercote - Chief Executive

Mr Richard Elkington - General Manger of People, Environment and Government Relations

Loy Yang Power pdfPDF, 437kb
Mr John Mitchell - Chairman Australian Sustainable Industry Research Centre pdfPDF, 437kb
Mr William Barber pdfPDF, 437kb
Mr Pat Bartholomeusz pdfPDF, 437kb

Mr Keith Brownbill

Mr Max Williamson

Advance Morwell pdfPDF, 437kb
Ms Annabel Barbara - Executive Officer Gippsland Region Development Strategy pdfPDF, 436kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Thursday 11th December 2008

Shepparton

Ms Kerry-Anne Jones

Mr Jonathan Griffin

Mr Dean Rochfort

Mr Gary Van Driel - General Manager of Infrastructure and Environment

Ms Michelle Moore - Economic Development Officer

Shire of Campaspe

City of Greater Shepparton

Greater Shepparton City Council

Moira Shire Council

Moira Shire Council

pdfPDF, 327kb

Mr Glenn Stewart - Company Secretary

Mr Alan Davies

Loddon Murray Community Alliance pdfPDF, 327kb
Assoc Prof Dennis O'Brien - Head of Dookie Campus University of Melbourne pdfPDF, 327kb
Emer Prof Eric Lund pdfPDF, 327kb

Ms Barbara Brown - President

Ms Pat Moran - Member, Goulburn Valley Branch

National Council of Women pdfPDF, 327kb
Mr Azem Elmaz - President Goulburn Valley Islamic Council pdfPDF, 326kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Friday 12th December 2008

Bendigo

Mr John McLinden - Chief Executive Officer

Mr Craig Niemann - Chief Executive Officer

Mr Stan Liacos - Director

Mr Brian Gould - Manager of the Business and Economic Development Unit

Mr Jeff Bothe - Industry Development Officer, Business and Economic Development Unit

Ms Sally Morris - Economic Development Officer

Ms Sue Howard - Director of Economic and Social Development

Loddon Shire Council

City of Greater Bendigo

City of Greater Bendigo

City of Greater Bendigo

City of Greater Bendigo

Mount Alexander Shire Council

Mount Alexander Shire Council

pdfPDF, 454kb
Mr Matthew Shanahan RM Consulting Group pdfPDF, 453kb
Mr Doug Buerger Bendigo Business Council pdfPDF, 453kb
Mr Don Erskine

Industrial Conveying

Bendigo +25

Bendigo Community Telco

Australian Technical College

pdfPDF, 453kb

Mr Jim Dannock - Regional Manager

Ms Kay Macaulay

Australian Industry Group pdfPDF, 453kb
Mr John Bourke - Chair Coliban Water Board pdfPDF, 453kb
Prof John Martin - Director, Centre for Sustainable Regional Communities Latrobe University pdfPDF, 453kb
Mr Chris Poynton - Convenor Community Food and Water Security Australia pdfPDF, 453kb
Mr Glenn Sutherland - Alpaca Farmer pdfPDF, 451kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Wednesday 11th February 2009

Horsham

Mr James McKay - Chief Executive Officer
West Wimmera Shire Council

Cr Bernard Gross - Mayor
Horsham Rural City Council

Mr Tony Bawden - General Manger, Corporate Services and Economic Development
Horsham Rural City Council

Mr Philip King - Community Facilitator
Hindmarsh Shire Council

Cr Reid Mather - North West Municipalities Association
as indicated

pdfPDF, 366kb

pending

Mr Geoffrey Evans - Fire Manager
Department of Sustainability and Environment - Horsham

Mr Dale Russell - Operations Manager
Country Fire Authority - Horsham

Mr David Eltringham - General Manager, Technical Services (and MERO)
Horsham Rural City Council
as indicated pdfPDF, 366kb
Mr Phillip Sabien - Executive Director Wimmera Development Association pdfPDF, 381kb
Mr Marc Thompson - Chief Executive Officer Wimmera Catchment Management Authority pdfPDF, 366kb
Mr John Smith - Chief Executive Officer West Wimmera Health Service pdfPDF, 366kb
Ms Allison Roberts - Chairperson Business Horsham pdfPDF, 366kb
Ms Mandy Kirsopp - Private Citizen pdfPDF, 365kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Thursday 12th February 2009

Warrnambool

Mr Paul Younis - Chief Executive Officer
Corangamite Shire Council

Mr Andrew Mason - Director, Sustainable Development
Corangamite Shire Council

Cr Ken Gale - Mayor
Moyne Shire Council

Mr Brett Stonestreet - Chief Executive Officer
Moyne Shire Council

Cr Michael Neoh - Mayor
City of Warrnambool

Mr Bruce Anson - Chief Executive Officer
City of Warrnambool

Cr Geoffrey White - Mayor
Glenelg Shire Council

Mr Stuart Burdack - Chief Executive Officer
Glenelg Shire Council

Mr Tim Neeson - Economic Development and Tourism Manager
Southern Grampians Shire Council
as indicated pdfPDF, 449kb
Mr Rob McHenry - Consultant
McHenry Consulting

Mr Bartholomew Gane - Senior Strategic Planner
City of Warrnambool
as indicated pdfPDF, 448kb
Dr Greg Walsh - Member Champions of the Bush pdfPDF, 448kb
Mr David Boyle - Executive Officer Department of Planning and Community Development pdfPDF, 448kb
Ms Valerie Lang AM - Past President Foundation for Australian Agricultural Women pdfPDF, 463kb
Mr Barrie Baker - Executive Officer

Ms Marty Gent - Project Coordinator
South West Sustainability Partnership pdfPDF, 459kb
Mr Nicholas Renyard - Board Member Australian Dairy Farmers Limited pdfPDF, 448kb
Mr David O'Brien - Barrister Town Planning and Environmental Law pdfPDF,446kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Wednesday 18th March 2009

Mildura

Ms Debbie Neal - Campus Coordinator for Education Latrobe University, Mildura Campus PDF, 374kb
Ms Winifred Scott Sunraysia Institute of TAFE PDF, 374kb
Ms Anne Mansell - Chief Executive Officer Mildura Development Corporation PDF, 374kb
Mr Phil Pearce - Chief Executive Officer

Mr Andrew Millen - Economic Development Manager

Ms Anne Mansell
Mildura Rural City Council PDF, 373kb
Ms Bernadette Wells Merbein Community PDF, 374kb
Mr Ross Lake Tasco Inland Australia PDF, 374kb
Mr Brian Grogan - Independent Chairman Sunraysia Development Industries Group PDF, 374kb
Mr Kenneth Carr Mallee Family Care PDF, 374kb
Mr Peter Crisp MP - Member for Mildura Parliament of Victoria PDF, 374kb
Ms Maria Riedl - Private Citizen PDF, 372kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Wednesday 22nd April 2009

Wodonga

Ms Susan Benedyka - Managing Director Regional Development Company Pty Ltd PDF, 452kb
Cr Mark Byatt - Mayor
Wodonga City Council

Mr Gavin Cator - Chief Executive
Wodonga City Council

Mr Robert Elkington - Economic Development and Tourism Manager
Shire of Murrindindi

Cr Peter Graham OAM - Mayor
Indigo Shire Council

Cr Mary Fraser - Mayor
Towong Shire Council

Ms Juliana Phelps - Acting Chief Executive Officer
Towong Shire Council
as indicated PDF, 453kb
Mr Kent Farrell - Executive Director Latrobe University, Mildura Campus PDF, 452kb
Dr Catherine Allan

Dr Maureen Rogers
Institute for Land, Water and Society
Charles Sturt University
PDF, 452kb
Ms Marita Quaglio
Latrobe University, Albury-Wodonga Campus

Ms Karen Wood
City of Wodonga

Mr Eric Easanasan - recently arrived migrant
Former Multicultural Resource Centre PDF, 452kb
Ms Judith Moore - Executive Officer

Ms Maryanne Grunow - Director of Nursing
Tallangatta Health Service

Mr Trevor Cowell - Chief Executive Officer

Albury-Wodonga GP Network
Upper Hume Primary Care Partnership PDF, 452kb
Assoc Prof Bruce Pennay - Adjunct Associate Professor
School of Environmental Sciences
Charles Sturt University PDF, 450kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Thursday 23rd April 2009

Wangaratta

Cr Lisa McInerney - Economic Development and Tourism portfolio
Rural City of Wangaratta

Mr Doug Sharp - Chief Executive Officer
Rural City of Wangaratta

Mr Graham Nickless - Executive Manager, Economic Development
Rural City of Wangaratta

Ms Jeanie Hall - Economic Development Manager
Benalla Rural City Council

Mr Ian Nicholls - Chief Executive Officer
Alpine Shire Council

Cr Debra Swan - Deputy Mayor
Shire of Strathbogie
as indicated PDF, 509kb
Mr Adam Fendyk - Group General Manager

Mr Manoj Devarajulu - Design Engineer
Burder Industries Pty Ltd PDF, 465kb
Mr Stephen Oxley - Chair (and Surveyor Engineer)

Mr John Brown - Chair
Brown Brothers Milawa Vineyard Pty Ltd

Ms Lisbeth Long - General Manager
Granite Range Estate

Mr Michael Carlile - Director
Merriwa Industries

Mr Jock Vance - Retired businessperson

Cr Lisa McInerney - Councillor
Rural City of Wangaratta
Wangaratta Unlimited PDF, 465kb
Ms Ann Telford - Board Member

Mr John Brown - Founding Board Member

Mr Graham Nickless - Founding Board Member
Alpine Valleys Community Leadership Program PDF, 465kb
Dr Tim Clune - Chairman

Mr Lachlan Campbell - Executive Officer
Australian Alpine Agribusiness Forum PDF, 465kb
Ms Liz Chapman - Director Rural Plan Pty Ltd PDF, 463kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Monday 4th May 2009

Melbourne

Mr Bruce Anson - Chief Executive Officer

Mr Bill Millard - Director of City Growth
Warrnambool City Council PDF, 346kb
Cr Judy Verlin - Mayor
City of Ballarat

Mr Anthony Schinck - Chief Executive Officer
City of Ballarat
Regional Cities Victoria PDF, 346kb
Prof John Wiseman - Director The McCaughey Centre PDF, 346kb
Mr Rob Hunt AM - Group Managing Director

Mr Collin Brady - National Community Enterprise Manager
Bendigo and Adelaide Bank PDF, 346kb
Ms Kaye Owen - Director, Research and Policy Municipal Association of Victoria PDF, 346kb


DateWitnessOrganisationTranscript

Monday 22nd June 2009

Melbourne

Mr John Ginivan - Executive Director, Planning Policy

Mr Keith Jackson - Regional Manager, South Western Region
Department of Planning and Community Development PDF, 85kb

Public Hearings

The Committee may invite people to a Public Hearing, workshop, briefing or other consultation, to make representations (give evidence) directly to the members of the Committee and to answer questions from the Committee. This allows the Committee to follow up points of interest and concern and often lets people who have made a submission amplify points and give additional information.

Members of the public with an interest in the Inquiry are welcome to attend the hearings as observers. During regional hearings the Committee may invite members of the public to make comments from the floor, should they so wish, at the end of the hearing.

Transcripts of evidence taken at hearings will be available on the Transcripts of Evidence page once each hearing is complete.

DATE PLACE VENUE ORGANISATIONS
2008 program
Monday 27 October
1.15pm
Melbourne

Secretariat
(St Andrews Pl)

Hon Jacinta Allan MP
Minister for Regional and Rural Development

Mr Justin Hanney
Chief Executive and Deputy Secretary, Regional Development Victoria

Monday 17 November
11.00am - 4.00pm

Geelong National Wool Museum

G21 Geelong Region Alliance, representing
- Borough of Queenscliffe
- Colac Otway Shire Council
- City of Greater Geelong
- Surf Coast Shire Council
- Golden Plains Shire Council

City of Greater Geelong

Champions of the Bush Incorporated

Barwon Water Board

Avalon Airport

Public Transport Users Group - Geelong Branch

Committee for Geelong

Monday 18 November
9.30am - 3.00pm
Ballarat Ballarat Town Hall

City of Ballarat

Hepburn Shire Council

Ararat Rural City Council

Pyrenees Shire Council

Moorabool Shire Council

University of Ballarat

MaxiTRANS Industries Ltd

BEST Community Development

Committee for Ballarat

Commerce Ballarat

Tuesday 25 November
9.30am - 3.00pm
Morwell The Morwell Club

Latrobe City Council

South Gippsland Shire Council

Bass Coast Shire Council

Baw Baw Shire Council

Wellington Shire Council

East Gippsland Shire Council

Gippsland Water

Champions of the Bush Inc.

Monash University Gippsland Campus

Loy Yang Power

Australian Sustainable Industry Research Centre

Thursday 11 December
12.30pm to 5.30pm
Shepparton Greater Shepparton City Council

Greater Shepparton City Council

Moira Shire Council

Shire of Campaspe Council

Loddon Murray Community Alliance

Shouul of Land and Environment; University of Melbourne - Dookie

Northeast Area Consultative Committee

Shepparton Chanmber of Commerce and Industry Inc

National Council of Women of Victoria - Goulburn Valley Branch

Friday 12 December
9.30am to 3.30pm
Bendigo City of Greater Bendigo Town Hall

City of Greater Bendigo Council

Loddon Shire Council

Mount Alexander Shire Council

RMCG Consulting

Bendigo Business Council

Industrial Conveying Pty Ltd

Australian Industry Group

Coliban Water Board

Centre for Sustainable Regional Communities; Latrobe University - Bendigo Campus

2009 program
Wednesday 11 February
9.30am to 3.00pm
Horsham Capital Horsham
109 Firebrace Street, Horsham

North West Municipalities Association

West Wimmera Shire Council

Horsham Rural City Council

Hindmarsh Shire Council

Department of Sustainability and Environment

Country Fire Authority

Wimmera Development Association

Wimmera Catchment Management Authority

West Wimmera Health Service

Business Horsham

Thursday 12 February
9.00am to 3.30pm
Warrnambool Warrnambool City Council
25 Liebig Street, Warrnambool

Corangamite Shire Council

Moyne Shire Council

Warrnambool City Council

Glenelg Shire Council

Southern Grampians Shire Council

Rb McHenry Consulting

Champions of the Bush

Regional Management Forum

Foundation for Australian Agricultural Women

South West Sustainability Partnership

United Dairy Farmers Victoria

Wednesday 18 March
Mildura The Alfred Deakin Centre, Mildura

Latrobe University - Mildura Campus

Sunraysia Institute of TAFE - Mildura Campus

Mildura Development Corporation

Mildura Rural City Council

Golsworthy Consulting

Mallee Family Care

TASCO Inland

Arts Mildura

Merebin Community

Wednesday 22 April
Wodonga City of Wodonga, 104 Hovell Street, Wodonga

Regional Development Company Pty Ltd

Wodonga City Council

Murindindi Shire Council

Indigo Shire Council

Towong Shire Council

Latrobe University - Mildura Campus

Institute for Land, Water and Society

Latrobe University - Albury/Wodonga

Albury Wodonga Multiculural Centre

Upper Hume Primary Care Partnership

Charles Sturt University

Thursday 23 April
Wangaratta Rural City of Wangaratta, cnr Ford and Ovens Streets, Wangaratta

Rural City of Wangaratta

Benalla Rural City Council

Alpine Shire Council

Strathbogie Shire Council

Burder Industries Pty Ltd

WQangaratta Unlimited

Alpine Valley Community Leadership Program

Australian Alpine Valleys Agribusiness Forum

Rural Plan Pty Ltd

Tomorrow: Today Foundation

Monday 22 June
Melbourne Committee Secretariat, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Department of Planning and Community Development

Further public consultations are yet to be determined - these will be published here as the information becomes available.

For more information about the schedule, please contact Jason at the Committee Secretariat on 1300 787 202 (VIC only) or 03 8682 2884, or by email to Jason.Ngam@parliament.vic.gov.au

Submissions

Section 28(8) of the Parliamentary Committees Act 2003 provides that any person may make a written submission to the Committee.

The Committee advertised the call for submissions throughout rural and regional Victoria and in Melbourne during June 2008. The deadline for submissions was Friday 31st October 2008 however, submissions may still be received after this date at the Committee's discretion.

For more information, contact the Committee secretariat on:

  • 1300 787 202 (Victoria only) or 03 8682 2884
  • rrc@parliament.vic.gov.au

NOTE: The following documents were submitted to the Committee in relation to its Inquiry into Regional Centres of the Future. Once accepted as formal submissions to the Inquiry, they become the property of the Committee and must not be republished without the Committee's consent. The Secretariat requests that you do not link directly to the following files, but rather to this page.

To view or print the pdf documents, you will require the Adobe Acrobat PDF Reader, which can be downloaded free of charge from Adobe.


SUBMISSION ORGANISATION DATE RECEIVED DATE ACCEPTED
DOWNLOAD
01
Ms Glenda M Hirth 19 Jun 2008 06 Oct 2008
02
Alpaca Interpretation Centre 08 Jul 2008 06 Oct 2008
03
Cowwarr Community & Historical Association Incorporated 14 Aug 2008 06 Oct 2008
04
Regional Arts Victoria 21 Aug 2008 06 Oct 2008
05
Country Racing Victoria Limited 25 Aug 2008 06 Oct 2008
06
William G Barber & Associates Pty Ltd 26 Aug 2008 06 Oct 2008
07
Tyers & District Community Association 28 Aug 2008 06 Oct 2008
08
Racing Victoria Limited 28 Aug 2008 06 Oct 2008
6,247 KB
09
Latrobe City Council 29 Aug 2008 06 Oct 2008
2,492 KB
10
Tom and Kelly Morgan 01 Sep 2008 06 Oct 2008
11
Indigo Shire Council 01 Sep 2008 06 Oct 2008
12
Yinnar & District Community Association 01 Sep 2008 06 Oct 2008
13
Rural City of Wangaratta 01 Sep 2008 06 Oct 2008
14
Warrnambool City Council 01 Sep 2008 06 Oct 2008
15
Wimmera Development Association 01 Sep 2008 06 Oct 2008
16
Dr Paul Collits - RMIT University 01 Sep 2008 06 Oct 2008
17
Surf Coast Shire Council 03 Sep 2008 06 Oct 2008
18
Greater Shepparton City Council 03 Sep 2008 06 Oct 2008
19
Central Goldfields Shire Council 04 Sep 2008 06 Oct 2008
20
City of Greater Bendigo Council 05 Sep 2008 06 Oct 2008
21
Gippsland Area Consultative Committee Inc. 05 Sep 2008 06 Oct 2008
22
Victorian Farmers Federation 09 Sep 2008 06 Oct 2008
23
Ms Jennifer denToom 09 Sep 2008 06 Oct 2008
24
Bannockburn Chamber of Commerce Inc. 17 Sep 2008 06 Oct 2008
25
Horsham & District Commerce Association Inc. 30 Sep 2008 06 Oct 2008
26
Champions of the Bush Incorporated - Geoffrey Carruthers 20 Oct 2008 10 Nov 2008
27
Hepburn Shire Council 20 Oct 2008 10 Nov 2008
28
Economic Development Australia - Victoria 22 Oct 2008 10 Nov 2008
29
Toongabbie Township Planning and Development Group 27 Oct 2008 01 Dec 2008
30
Latrobe Water Ski Club 27 Oct 2008 01 Dec 2008
31
National Centre for Vocational Education Research Ltd 28 Oct 2008 01 Dec 2008
32
Advance Morwell 29 Oct 2008 01 Dec 2008
33
Goulburn Valley Water 20 Oct 2008 01 Dec 2008
34
Wodonga City Council 29 Oct 2008 01 Dec 2008
35
Churchill District Community Association 30 Oct 2008 01 Dec 2008
36
National Council of Women Victoria - Goulburn Valley Branch 30 Oct 2008 01 Dec 2008
37
Victorian Government 31 Oct 2008 01 Dec 2008
38
Qantas Group 31 Oct 2008 01 Dec 2008
39
Ms Fairlie Kermode 31 Oct 2008 01 Dec 2008
40
Foodbowl Unlimited Incorporated 31 Oct 2008 01 Dec 2008
41
Gippsland Water 31 Oct 2008 01 Dec 2008
42
City of Greater Geelong 31 Oct 2008 01 Dec 2008
43
Monash University Gippsland Campus 31 Oct 2008 01 Dec 2008
44
Wellington Shire Council 31 Oct 2008 01 Dec 2008
45
Shire of Campaspe 31 Oct 2008 01 Dec 2008
46
Bendigo and Adelaide Bank 31 Oct 2008 01 Dec 2008
47
Loddon Murray Community Leadership Program 03 Nov 2008 01 Dec 2008
48
Mildura Rural City Council 29 Oct 2008 01 Dec 2008
49
Tract Consultants Pty Ltd (for Lovely Banks Management Pty Ltd) 07 Nov 2008 01 Dec 2008
50
Youth Affairs Council Incorporated 07 Nov 2008 01 Dec 2008
51
Property Council of Australia 10 Nov 2008 01 Dec 2008
52
G21 Geelong Region Alliance 17 Nov 2008 01 Dec 2008
53
Public Transport Users Association - Geelong Branch 17 Nov 2008 01 Dec 2008
54
Committee for Ballarat 18 Nov 2008 01 Dec 2008
55
Baw Baw Shire Council 20 Nov 2008 01 Dec 2008
56
Loy Yang Power 25 Nov 2008 01 Dec 2008
57
Australian Sustainable Industry Research Centre Ltd 25 Nov 2008 01 Dec 2008
58
Mount Alexander Shire Council 03 Dec 2008 23 Feb 2009
59
VicRoads 08 Dec 2008 23 Feb 2009
60
Municipal Association of Victoria 22 Dec 2008 23 Feb 2009
61
Southern Grampians Shire Council 05 Jan 2009 23 Feb 2009
62
Corangamite Shire Council 21 Jan 2009 23 Feb 2009
63
Mallee Family Care 18 Mar 2009 30 Mar 2009
64
Strathbogie Shire Council 13 May 2009 22 Jun 2009

Report

The Final Report for the Inquiry into Regional Centres of the Future was tabled in December 2009, and is available here pdf Final Report 7.6 Mb

Once the Government Response is tabled in Parliament, a link will also appear here.  Government Response  - May 2010 (pdf 4 MB)