Inquiry into the Capacity of the Farming Sector to Attract and Retain Young Farmers and Respond to an Ageing Workforce

Transcripts

 

Following each public hearing, approved transcripts will be published here.

Bendigo: 23 June 2011

Mildura: 20 July 2011

Swan Hill: 21 July 2011

Beechworth: 4 August 2011

Mansfield: 5 August 2011

Horsham: 23 August 2011

Ballarat: 24 August 2011

Melbourne: 12 September 2011

Nambrok: 20 September 2011

Leongatha: 21 September 2011

Melbourne: 10 October 2011

Dunkeld: 17 October 2011

Timboon: 18 October 2011

Melbourne: 24 October 2011

Shepparton: 3 November 2011

Melbourne: 5 December 2011

Lakes Entrance: 13 December 2011

RRC Youth Forum: 27 February 2012

 




BENDIGO
23 June 2011
 
 
Witnesses
pdf Ms Alexandra Gartmann Foundation for Rural and Regional Renewal
pdf Sue Bennett & Brian Smith Synergy Farms, Yarrawola
pdf KellyAnne Semple & Sherin Halliday Department of Primary Industries, Bendigo
pdf Kerry Anderson Loddon Murray Community Leadership Program. pdf Supporting Documents
pdf Russell Johnson Bendigo Schools Trade Training Centre
pdf Teleah Thorne Catholic College Bendigo

pdf Jenny Dawson Loddon Mallee Regional Development Australia. pdf Supporting Documents

pdf Andrew Weightmann Department of Planning and Community Development

pdf Ted Gretgrix, Dom Baxter, Kevin Scolyer & Kerryne McClellandRural Financial Counselling Service

pdf Dr Louise Harvey & Craig Halliday Bendigo Institute of TAFE
pdf Professor John Martin Centre for Sustainable Regional Communities, La Trobe University Bendigo
 

 

Comments from the Floor

pdf Kevin Long thelongview website owner
pdf Don McArthur Victorian Apiarists Association
pdf John Scott Commercial Poultry Producers Association

 

                                                                                                          Return to Top

 




MILDURA
20 July 2011
 
 
Witnesses
pdf Ms Anne Mansell Mildura Development Corporation
pdf Ms Rebecca Wells La Trobe University
pdf Mr Stephen Bennett Horticulturalist, Merbein. 
pdf Ms Mary Cannard Murray Valley Citrus Board 
pdf Mr Craig Thornton Wingarra Wine Group
pdf Ms Paula Gordon Murray Valley Citrus Board 
pdf Ms Jenny Grigg Sunraysia Institute of TAFE
pdf Mr Kevin Sharman National Centre for Sustainability Sunraysia Institute of TAFE
pdf Mr Logan Bysouth Cardross Farms Sunraysia Institute of TAFE
pdf Mr Christopher Mitchell Northern Mallee Local Learning & Employment Network
pdf Ms Pat Thorburn Mildura and District Education Council
pdf Dr Tom Haig MADEC Community College Mildura and District Education Council
pdf Mr Peter Jones Mildura and District Education Council
pdf Mr Ross Skinner Almond Board of Australia
pdf Mr Mark McKenzie Murray Valley Winegrowers' Inc
pdf Mr Dennis Mills Murray Valley Winegrowers' Inc
pdf Mr Vince Cirillo Table Grape Grower, Mildura
pdf Mr Anthony Cirillo Table Grape Grower & Exporter, Mildura
pdf Ms Majella Ballard Phalanx Consulting Group

 

 

                                                                                                          Return to Top

 



 
SWAN HILL

21 July 2011

 

Witnesses

pdf Mr Glenn Stewart Murray Malley Local Learning & Employment Network
pdf Mr Kent Wooding AGRIvision Consultants
pdf Mr Nathan Free Duraldai Horticulture
pdf Ms Ann Young Northed International College
pdf Ms Gaye Tripodi Murrawee Farms & Victorian Farmers Federation Horticulture Group
pdf Mr Michael Young Young Farms
pdf Mr Shawn Butlers Kilter Pty Ltd
pdf Mr Matt Glowrey Glowrey Dairy Farm

 

Comments from the Floor

 

pdf Mr Werner Bruckmann Farmer, Chinkapook

 

 

                                                                                                          Return to Top

 




 

BEECHWORTH

4 August 2011

 

Witnesses

pdf Mr Graeme Nickless Alpine Valleys Agrifood; Rural City of Wangaratta
pdf Ms Kerrie Murphy  Tobacco & Associated Farmers Cooperative
pdf Mr Ken Jones Murray Goulburn Dairy Co-Operative
pdf Mr Patten Bridge Murray Goulburn Dairy Co-Operative
pdf Mr Greg Laidlaw , Coordinator, Rural Skills Connect
pdf Mr Tony Shirley Goulburn Murray Hume Agcare Ltd
pdf Mr Carl Fraser Goulburn Murray Hume Agcare Ltd
pdf Mrs Trish Forrest Rosstulla Holdings
pdf Ms Narelle Forrest Rosstulla Holdings
pdf Ms Claire Penniceard The Pig Pen
pdf Dr Kristy Howard Inspiring Excellence
pdf Mr Mark Hooper Farmer
pdf Ms Nicola Bussell Alpine Dorpers. pdf Additional Documents
pdf Ms Sue Brunskill National Environment Centre, TAFE NSW Riverina Institute
pdf Ms Helen McGowan Transpiration. pdf Additional Documents
pdf Mr Doug James Farmer

 

Comments from the Floor

 

pdf Ms Helen Robinson Alpine Valleys Agribusiness Forum
pdf Mr Warren Mirtschin North East Local Learning and Employment Network
pdf Mr Scott Landells Indigo Shire Council
pdf Mr Frank Griffiths Farmer
pdf Mr Bruce Diffey Retired Farmer 
pdf Mr Bob Currie Anglicare Victoria



 

                                                                                                          Return to Top

 




 

MANSFIELD

5 August 2011

 

Witnesses


pdf Mr Dean Belle Mansfield Shire Council
pdf Ms Judy Dixon Mansfield Shire Council
pdf Ms Julie Aldous Mansfield Secondary College
pdf Mr Peter Baddeley Mansfield Secondary College
pdf Mr Jake Ischovits Mansfield Secondary College
pdf Ms Mikaela Baker Mansfield Secondary College
pdf Mr Bruce McInnes Mansfield Secondary College
pdf Mr Charlie Lovick Lovicks
pdf Ms Kellie Purvis Lovicks
pdf Mr David Ritchie Delatite Winery
pdf Mr Mark Ritchie Delatite Station
pdf Mr Don Howie DW Howie & Son; Victorian Farmers Federation Mansfield
pdf Mr Russell Murphy Murphy Fresh
pdf Mr John Murphy Murphy Fresh
pdf Mr Brad Parks Mansfield Agribusiness Group; Parkseeds
pdf Mr Glenn Fox Fox Ag
pdf Mr Chris Stoney Minto Pastoral Company
pdf Ms Julia Hollonds Minto Pastoral Company
pdf Mr Don Lawson Lawsons Angus Stud; Australian Beef Industry Foundation
pdf Mr Michael Pointer Australian Beef Industry Foundation
pdf Mr John Gunthorpe Australian Beef Industry Foundation
pdf Ms Jill Briggs Rural Training Initiatives
pdf Mr Phil Chamberlain Rutherglen Vineyards & Estates
 

 

 

                                                                                                          Return to Top

 



 
HORSHAM
23 August 2011

 

 

Witnesses

pdf Ms Jo Bourke Wimmera Development Association
pdf Mr Simon Tickner Wimmera Development Association
pdf Mr Andrew Saunders Wimmera Development Association; JK Milling
pdf Mr Dean Miller Hindmarsh Shire Council; North West Municipalities Association
pdf Mr Gary Bourke Murtoa College; Rupanyup and Minyip Community Bank
pdf Mr David South Murtoa College
pdf Mr John Goldsmith Longerenong College
pdf Mr Jonathon Alexander Longerenong College
pdf Mr Christiaan Condon Longerenong College
pdf Ms Kate Cross Longerenong College
pdf Ms Rebecca Dalla Longerenong College
pdf Ms Erin Johns Longerenong College
pdf Ms Robyn Gulline Gulline Farms & Former Teacher, Longerenong College
pdf Ms Amity Dunstan Telangatuk East
pdf Mr Anthony Chapman Wimmera Grain Company

 

Comments from the Floor

pdf Mr Darren Webster Skill-Invest

 

 

 

                                                                                                       Return to Top

 

 

 

 

BALLARAT

24 August 2011

 

Witnesses

 
pdf Mr Mike Stephens and Mr Ben Reeve Mike Stephens & Associates
pdf Ms Carlie Harrington Victorian Young Farmers
pdf Ms Jerri Nelson  North Central Local Learning and Employment Network
pdf Mr David Fiskin, Mr Patrick Murphy, Mr Laurence Richmond & Mr Andrew Lang  Central Highlands Agribusiness Forum 
pdf Mr Chris Draffin & Mr Shane Zammit  School of Food, Land and the Service Industries, University of Ballarat
  pdf Associate Professor Kath WhiteMr Chris Draffin & Mr Shane Zammit School of Food, Land and the Service Industries, University of Ballarat
pdf Mr Scott Dimond Cattle & Potato Farmer
  pdf Mr Nick Gowans  Department of Primary Industries
 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

MELBOURNE

12 September 2011

 

Witnesses

 
pdf Ms Pauline Brightling Dairy Australia
pdf Dr Ruth Nettle & Mr Peter McSweeney  Melbourne University. pdf Supporting Documents
pdf Mr Nathan Goonan  Warakirri Dairies
pdf Mr Adrian Goonan  Warakirri Asset Management

 

 

 

 

                                                                                                       Return to Top

 

 

 

 

NAMBROK

20 September 2011

 

Witnesses

 
pdf Mr Ian Campbell Wellington Shire Council

pdf Mr Alex Arbuthnot & Mr Chris Shearer  Agribusiness Gippsland 
pdf Mr Mick Murphy  Baw Baw LaTrobe Local Learning and Employment Network
pdf Mr Luke Prime National Centre for Dairy Education
pdf Mr David Forbes Rural Skills Australia
pdf Mr Dale Scott Dairy Farmer
pdf Ms Karen Baum Pembroke Rural
pdf Mr David Mawer & Mr Craven  Gippsland Water
pdf Mr Neil Baker Macalister Demonstration Farm

 
 
 
 
 

                                                                                                       Return to Top

 

 

LEONGATHA

21 September 2011

 

Witnesses

 

pdf Ms Liz Clay Victorian Organic Industry Committee
pdf Mr James Clark South Gippsland Agribusiness Professionals
pdf Dr Danielle Auldist, GippsDairy, Mr John Mulvany, ONFARM Consulting, & Mr Tim Cashin, Dairy Farmer
pdf Ms Leith Cummins,Mr Daniel Campbell, Mr Rhett Boscombe-Hill, Ms Belinda Dyke, Ms Evelyn Lay & Ms Annika Ross, Leongatha Secondary College

 

 

Comments from the Floor

pdf Mr Ross Svenson Beef & Sheep Farmer
pdf Mr John Smallman Farmer

 

 

 

                                                                                                       Return to Top

 

 

 

 

MELBOURNE

 

10 October 2011

 

Witnesses



pdf Professor Rick Roush Australian Council of Deans of Agriculture
pdf Mr Greg Hallihan & Mr Chris Bergemann Primary Skills Victoria
pdf Ms Renee VajtauerSeafood Industry Victoria

 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

 

 

DUNKELD

17 October 2011

 

Witnesses

pdf Ms Susan Brumby, Ms Catherine Mercer-Grant, National Centre for Farmer Health & Mr James & Mrs Lucie Peddie, Prime Lamb Producers
pdf Mr John McDougall, Southern Farming Systems & Mrs Celia & Mr Jack Tucker, Broad Acre Farmers
pdf Mr Nathan Edwards, Dairy Farmer
pdf Mr Chris Walsh, Victorian Farmers Federation
pdf Professor Sue Kilpatrick , Alfred Deakin Research Institute
pdf Mr Tom de Steiger, Elders Hamilton
pdf Dr Kaye Schofield & Ms Julia Schlapp , RMIT University Hamilton
pdf Ms Kay Antony, Warrnambool Cheese & Butter

 

Comments from the Floor

pdf Mr Bruce Allen , Allenoch Pty Lrd
pdf Mr Darren Gordon , Rural Industries Skill Training
pdf Mr Tom Napier,Farmer

 

 

 

 

                                                                                                   Return to Top

 

 

 

 

 

TIMBOON

18 October 2011

 

Witnesses

pdf Ms Georgina Gubbins  Maneroo Partnership
pdf Mr Wayne Robertson  Westvic Staffing Solutions
pdf Mr Ian Gibb  Shire of Corangamite
pdf Mr Mike Weise, Ms Lisa Dwyer & Ms Robyn Vale  WestVic Dairy
pdf Mrs Joanne & Mr Andrew Theodore  Sharefarmers
pdf Mr Phil Brown , Country Education Project, Mr Alexander Keir & Ms Emma Inglis, Timboon P-12 School, Ms Rachel Mariner, Lavers Hill P-12 College
pdf Ms Sophie Hester  Young Dairy Development Program
pdf Mr Mark Nevill  Dairy Farmer Program
pdf Mr Johan Botha-Odendaal  LawrieCo
pdf Mr Douglas McGuire Dairy Farmer

 

Comments from the Floor

pdf Mr Kevin Tesselaar  Farmer
pdf Mr Frank Ryan  Dairy Farmer
pdf Ms Rosalie Moorfield  Timboon P-12 School
pdf Mr Adrian Hoffmann Farmer

 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

 

MELBOURNE

24 October 2011

 

Witnesses

pdf Mr Andrew Broad & Ms Ailsa Gibson  Victorian Farmers Federation
pdf Dr Simon Livingstone  Marcus Oldham College
pdf Mr Mike Carroll, Meat and Livestock Australia
pdf Mr Brad Jenkins & Ms Kate Heeps  Royal Agricultural Society of Victoria
pdf Ms Caitlin Schofield & Ms Belinda Bassingthwaighte, AgNext

 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

SHEPPARTON

3 November 2011

 

Witnesses

pdf Ms Sarah Parker Murray Dairy
pdf Ms Patricia Moran, National Council of Women of Victoria, Goulburn Valley Branch & Mrs Norma Sutherland, Grain Property Owner. pdf Supporting Document
pdf Mr John Wilson, Mr Andrew Plunkett & Mr Gary Godwell, Fruitgrowers Victoria Limited
pdf Mr Peter Schwarz Grains Research & Development Corporation
pdf Ms Jennifer Savage Savage Fish Pty Ltd
pdf Mrs Marjorie Brewer Dairy Farmer
pdf Ms Ellen Grinter, Ms Jennifer Grinter & Erin Hendy Victorian Young Farmers Association
pdf Mr Adrian Weston, Mr Kevin Sutton, Mr Robert Danielli & Ms Alison Couston  Campaspe Concerned Citizens

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

MELBOURNE

5 December 2011

 

Witnesses

pdf The Hon Peter Walsh MLA, Dr Deborah Peterson & Mr Peter Parbery Victorian Government. pdf  Supporting Documents

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

LAKES ENTRANCE

13 December 2011

 

Witnesses

pdf Ms Fiona Weigall & Dr Nicola Watts  East Gippsland Shire Council
pdf Mr Simon Boag & Mr David Guillot South East Trawl Fishing Industry Association
pdf Mr Matt Jenkins Victorian Bay & Inlet Fisheries Association
pdf Mr Richard Owen South East Australia Maritime Education Centre
pdf Mr Arthur Allen  Seafood Industry Victoria Board 
pdf Mr Gary Leonard LEFTRADE LTD

 

                                                                                                    Return to Top


YOUTH FORUM

27 February 2012

 

pdf RRC Youth Forum 2012

                                                                                                         Return to Top

Last Updated on Friday, 26 May 2017