Inquiry into the Capacity of the Farming Sector to Attract and Retain Young Farmers and Respond to an Ageing Workforce

Youth Forum Survey 2012

 

Please view the preliminary results from the  ppt Youth Forum Survey 2012 428.50 Kb.

Youth Forum

As part of the Committee's wish to learn from young people themselves about their experience of working in the agricultural sector (or wanting to!) the Rural and Regional Committee is holding a 'Youth Forum' on Monday February 27th 2012 at Parliament House, from 11am to 4pm, with Morning Tea at 10:30am.

View the pdf Media Release 62.15 Kb , dated 14th February 2012.

Please find the program for the day here: pdf Youth Forum Program 109.97 Kb

Please register your interest to participate here: pdf Registration Form

Any queries please contact the Committee Secretariat on rrc@parliament.vic.gov.au or: 

Lilian Topic - email: lilian.topic@parliament.vic.gov.au or phone: (03) 8682 2882

Patrick O'Brien - email: patrick.obrien@parliament.vic.gov.au or phone: (03) 8682 2881

Miruna Varman - email: miruna.varman@parliament.vic.gov.au or phone: (03) 8682 2884

Youth Survey

Please be advised that the RRC Youth Survey has now been closed.

The Chair will give feedback on the responses received at the Youth Forum.  After the Forum results will be published on the Committee's website.

Thank you to all those who responded to the survey.

Gallery



Site Visit: Birchip Cropping Group: 19 July 2011

Public Hearing: Mildura: 20 July 2011

Public Hearing: Beechworth: 4 August 2011

Public Hearing: Mansfield: 5 August 2011

Public Hearing: Horsham: 23 August 2011

Site Visit: Templemore Farm: 23 August 2011

Public Hearing: Ballarat: 24 August 2011

Site Visit: Sher Wagyu: 24 August 2011

Delegation: Western Australia: 8-9 September 2011

Public Hearing: Melbourne: 12 September 2011

Public Hearing: Nambrok: 20 September 2011

Site Visit: Wightman's Farm: 21 September 2011

Public Hearing: Leongatha: 21 September 2011

Public Hearing: Melbourne: 10 October 2011

Public Hearing: Dunkeld: 17 October 2011

Site Visit: Vogel's Farm: 17 October 2011

Public Hearing: Timboon: 18 October 2011

Public Hearing: Melbourne: 24 October 2011

Public Hearing: Shepparton: 3 November 2011

Public Hearing: Lakes Entrance: 13 December 2011


Birchip


Birchip Cropping Group

19 July 2011

P1000013
jpg Mr David Chamberlain, CEO Birchip Cropping Group, & Mr Paul Weller MP (Chair)

            

P1000011

jpg Mr Paul Weller MP (Chair)

            

P1000005
jpg Mr Paul Weller, Chair, Mr Geoff Howard MP, Mr Ian Trezise MP & Mr Damian Drum MLA


                                                                                                          Return to Top



Mildura


20 July 2011

P1000022
jpg Mr Ian Trezise MP, Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Anthony Cirillo, VMP Cirillo & Sons, & Mr Paul Weller MP (Chair)

            

P1000017

jpg Ms Rebecca Wells, La Trobe University & Mr Stephen Bennett, Farmer

            

P1000019

jpg Mr Logan Bysouth, Mr Kevin Sharman, & Ms Jenny Grigg, Sunraysia Institute of TAFE


                                                                                                          Return to Top



Beechworth


4 August 2011


P1000061 jpg Ms Kristy Howard, Inspiring Excellence, Mr Doug James, Farmer, Mr Paul Weller MP (Chair), Ms Nicola Bussell, Farmer, Mr Andrew Katos MP, & Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair)   

            

P1000051

jpgMs Nicola Bussell, Farmer, Mr Mark Hooper, Farmer, & Ms Kirsty Howard, Inspiring Excellence

            

P1000058

jpgMr Doug James, Farmer

P1000038
jpg Mr Andrew Katos MP, Mr Paul Weller MP (Chair) & Mr Geoff Howard (Deputy Chair)

            

P1000056

jpg Ms Sue Brunskill, National Environment Centre, TAFE NSW Riverina Institute

            

P1000028

jpg Mr Graeme Nickless, Alpine Valleys Agrifood & Ms Kerrie Murphy, Tobacco & Associated Farmers Cooperative

                                                                                                          Return to Top



Mansfield


5 August 2011

P1000120
jpg Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Andrew Katos MP

            

P1000069
jpgMs Kellie Purvis & Mr Charlie Lovick, Lovicks

            

P1000071
jpg Mr David Richie, Delatite Winery & Mr Mark Richie, Delatite Station

P1000067
 jpg Mr Andrew Katos MP, Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Geoff Howard (Deputy Chair); Ms Julie Aldis, Mr Bruce McInnis, Ms Mikaela Baker, Mr Jake Ischovits & Peter Baddeley, Mansfield Secondary College

            

P1000065
jpg Ms Julie Aldis, Mr Bruce McInnis, Ms Mikaela Baker, Mr Jake Ischovits, & Mr Peter Baddeley, Mansfield Secondary College

            

P1000073
jpg Mr Glen Fox, Fox Ag & Mr Brad Parks, Mansfield Agribusiness Group

                                                                                                          Return to Top



Horsham


23 August 2011

P1000079
jpg Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair) & Mr Ian Trezise MP

            

P1000112
jpg Mr Ian Trezise MP, Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Andrew Katos MP, Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Patrick O'Brien (Research Officer); Mr Jonathon Alexander, Mr Christiaan Condon, Ms Erin Johns, Mr John Goldsmith, Ms Rebecca Dalla, Ms Kate Cross & Ms Donna Wells, Longerenong College

            

P1000114
jpg Ms Robyn Gulline, Gulline Farms

P1000077
jpg Mr Darren Webster, Skill Invest

            

P1000084
jpg Mr Andrew Saunders, Ms Jo Bourke & Mr Simon Tickner Wimmera Development Association

            

P1000120
jpg Ms Amity Dunstan, Canola Farmer

                                                                                                          Return to Top




Templemore Farm


23 August 2011

P1000079
jpg Ms Lilian Topic (Executive Officer), Mr Leo Delahunty, Templemore Farms, Mr Paul Weller MP (Chair) & Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair)

            

P1000112
jpg Mr Andrew Katos MP, Mr Andrew Delahunty & Mr Vin Delahunty Templemore Farms, & Mr Ian Trezise MP

            

P1000114
jpg Ms Lilian Topic (Executive Officer), Mr Andrew Delahunty, Mr Andrew Katos MP, Mr Leo Delahunty, Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Vin Delahunty, &amp Mr Ian Trezise MP

                                                                                                          Return to Top



Ballarat


24 August 2011

P1000132
jpg Mr Andrew Katos MP, Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Paul Weller MP(Chair), Mr Damian Drum MP, & Mr Ian Trezise MP

            

P1000129
jpg Mr Mike Stephens & Ben Reeve, Mike Stephens & Associates

            

P1000139
jpg Ms Carlie Harrington, Victorian Young Farmers

P1000141jpg Mr Damian Drum MLC & Mr Ian Trezise MP

            

P1000149
jpg Mr Chris Draffin & Mr Shane Zammit, and Associate Professor Kath White, University of Ballarat

            

P1000144
jpg Ms Jerri Nelson, North Central Local Learning and Employment Network

                                                                                                          Return to Top



Western Australia


8-9 September 2011

P1000170
jpg Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Ian Trezise MP, Mr Paul Weller MP(Chair), Mr Tony Hiscock, Alcoa of Australia, Mr Damian Drum MLC, & Mr Andrew Katos MP

            

P1000175
jpg Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Damian Drum MLC, Mr Joe Castro, Castro Farms, Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Ian Trezise MP, Mr Andrew Katos MP, & Mr Patrick O'Brien (Research Officer)

            

P1000192
jpg Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Geoff Howard MP (Deputy Chair), Mr Bernard Beatty, WA College of Agriculture, Cunderdin, and Mr Andrew Katos MP

P1000191jpg Mr Damian Drum MLC & Staff, WA College of Agriculture, Cunderdin

            

P1000199
jpg Mr Bernard Beatty, WA College of Agriculture, Cunderdin, Mr Damian Drum MLC, Mr Andrew Katos MP, Mr Paul Weller MP (Chair);  & students, WA College of Agriculture, Cunderdin

            

P1000200
jpg Members, Rural and Regional Committee & Staff, WA College of Agriculture, Cunderdin

                                                                                                          Return to Top

Sher Wagyu


24 August 2011

Web_-_Geoff_Howard_MP_Deputy_Chair_Nick_Gowans_DPI_Damian_Drum_MLC_Vicki__Nick_Sher_Sher_Wagyu_Paul_Weller_MP_Chair

Mr Geoff Howard MP (Deputy
Chair), Mr Nick Gowans DPI, Mr
Damian Drum MLC, Mrs Vicki & Mr
Nick Sher, Sher Wagyu, Mr Paul
Weller MP (Chair)
     
                                                                    
     
                                                                 

                                                                                                          Return to Top

Melbourne


12 September 2011

Mr_Nathan_Goonan__Mr_Adrian_Goonan

Mr Nathan Goonan & Mr Adrian
Goonan, Warakirri Agricultural
Trusts 
     

Ms_Briteling_Dr_Nettle_and_Mr_McSweeney

Dr Ruth Nettle, University of
Melbourne, Ms Pauline Briteling,
Dairy Australia, Mr Peter
McSweeney, University of             
Melbourne 
     
                                                                        

                                                                                                      Return to Top

Nambrok


20 September 2011

Dale_Scott

Mr Dale Scott, United Dairy
Farmers Victoria
     

Ian_Campbell

Mr Ian Campbell, Wellington Shire
Council
     

David_Mawer_John_Craven

Mr David Mawer & Mr John Craven,
Gippsland Water

     

Karen_Baum

Ms Karen Baum, Pembroke Rural

Mick_Murphy_Luke_prime_David_Forbes

Mr Mick Murphy, Baw Baw
LaTrobe LLEN, Mr Luke Prime,
National Centre for Dairy
Education, Mr David Forbes, Rural
Skills Australia

                                                                                                      Return to Top

Wightman's Farm


21 September 2011

Members_on_the_Wightmans_Farm

Mr Andrew Katos MP, Mr Paul
Weller MP (Chair), Ms Suzanne
Wightman, Wightman's farm,
Lisa Pocklington, Wightman's
farm, Mr Ian Trezise MP
     
                                                              
     
                                                                 

                                                                                                      Return to Top

Leongatha


21 September 2011

Web_students__Paul_Weller_Ian_Trezise_Andrew_Katos

Mr Daniel Campbell, Mr Rhett
Boscombe-Hill, Ms Belinda Dyke,
Ms Evelyn Lay, Ms Annika Ross &
Ms Leith Cummins, Leongatha 
Secondary College, Mr Ian Trezise
MP, Mr Paul Weller MP (Chair),
Mr Andrew Katos MP
     

Web_-_James_Clark_Paul_Weller_Ian_Trezise_Andrew_Katos

Mr James Clark, South Gippsland
Agribusiness Professionals,
Mr Paul Weller MP (Chair), Mr Ian
Trezise MP, Mr Andrew Katos MP
                                                                     

Web_-_Dr_Auldist_John_Mulvany_Tim_Cashin

Mr John Mulvany, ONFARM
Consulting, Dr Danielle Auldist,
GippsDairy, Mr Tim Cashin, dairy
farmer

web_Liz_Clay

Ms Liz Clay, Victorian Organic
Industry Committee
     
                                                           

                                                                                                      Return to Top

Melbourne


10 October 2011

web_Greg_Hallihan_Chris_Bergemann

Mr Greg Hallihan & Mr Chris
Bergemann, Primary Skills
Victoria

     

web_Professor_Roush

Professor Richard Roush,
University of Melbourne
     
                                                                       

                                                                                                      Return to Top

Dunkeld


17 October 2011

web_Celia__Jack_Tucker_John_McDougall

Ms Celia & Mr Jack Tucker, farmers
Mr John McDougall, Southern

Farming Systems 

 

     

web_Chris_Walsh

Mr Chris Walsh, Access Farming
Pty Ltd
     

web_James__Lucy_Peddie_Dr_Brumby_Catherine_Mercer-Grant

Mr James & Mrs Lucie Peddie,
farmers, Dr Susan Brumby & Ms
Catherine Mercer-Grant, National
Centre for Farmer Health

web_Kay_Antony

Ms Kay Antony, Warrnambool
Cheese & Butter

web_Ms_Schlapp_Dr_Schofield

Ms Julia Schlapp & Dr Kaye
Schofield, RMIT University
Hamilton


web_Nathan_Edwards

Mr Nathan Edwards, dairy farmer
web_P1000339
Mr Ian Trezise MP, Mr Paul Weller
MP (Chair), Mr Geoff Howard MP
(Deputy Chair)

web_Professor_Kilpatrick

Professor Sue Kilpatrick, Alfred
Deakin Research Institute 

web_Tom_de_Steiger

Mr Tom de Steiger, Elders
Hamilton

                                                                                                    Return to Top

Vogel's Farm


17 October 2011

web_Geoff_Howard_Paul_Weller_Lilian_Topic_Ian_Trezise_Chris_and_Julie_Vogels_Frank_Vogels

Ms Lilian Topic (Executive Officer),
Mr Geoff Howard MP (Deputy
Chair), Mr Paul Weller MP (Chair), 
Ms Julie & Mr Chris Vogels, Mr Ian
Trezise MP, Mr Frank Vogels

                                            

     
                                                                    
     
                                                                  

                                                                                                    Return to Top

Timboon


18 October 2011

web_Geoff_Howard_Paul_Weller_Ian_Trezise_Students

Ms Emma Inglis & Mr Alexander
Keir, Timboon P-12 School Year
11, Ms Rachel Mariner, Lavers Hill
Secondary College, Mr Geoff
Howard MP (Deputy Chair), Mr Paul
Weller MP (Chair), Mr Ian Trezise
MP
     

web_Mr__Mrs_Theodore

Mr Andrew & Ms Joanne Theodore,
sharefarmers
     

web_Timboon_District_Hall_shot

Mr Geoff Howard MP (Deputy
Chair), Mr Paul Weller MP (Chair),
Mr Ian Trezise MP, Mr Ian Gibb,
Corangamite Shire

                                                                                                    Return to Top

Melbourne


24 October 2011

web_Andrew_Broad_Ailsa_Gibson_Paul_Weller_Damian_Drum_Andrew_Katos_Geoff_Howard_Simon_Livingston

Mr Andrew Katos MP, Mr Paul
Weller MP (Chair), Mr Geoff
Howard MP (Deputy Chair), Mr
Damian Drum MLC, Dr Simon 
Livingstone, Marcus Oldham
College, Mr Andrew Broad
& Ms Ailsa Gibson, Victorian
Farmers Federation
     

web_Andrew_Broad_Ailsa_Gibson

Mr Andrew Broad & Ms Ailsa
Gibson, Victorian Farmers
Federation
     

Caitlin_Schofield_Belinda_Bassingthwaighte

Ms Belinda Bassingthwaighte &
Ms Caitlin Schofield, AgNext

                                                                                                    Return to Top

Shepparton


3 November 2011

web_Brewer_P1000428

Ms Marjorie Brewer
     

web_John_WilsonP1000422

Mr John Wilson, Mr Andrew 
Plunkett & Mr Gary Godwell,
Fruitgrowers Victoria Ltd


     

web_committee_P1000420

Mr Damian Drum MLC, Mr Andrew
Katos MP, Mr Paul Weller MP
(Chair), Mr Geoff Howard MP
(Deputy Chair), Mr Ian Trezise MP

web_pat_Moran_P1000421

Ms Patricia Moran & Ms Norma
Sutherland, National Council of
Women of Victoria, Goulburn
Valley Branch

web_Peter_SchwarzP1000424

Mr Peter Schwarz, Grains
Research & Development
Corporation

web_Robert_Danelli_P1000433

Mr Adrian Weston, Ms Alison
Couscon & Mr Kevin Sutton,
Campaspe Concerned Citizens

                                                                                                  Return to Top

Lakes Entrance


13 December 2011

web_P1000451_-_IT_AK_DD_Geoff_Ellis_Peter_Clark

Mr Geoff Ellis, Mr Peter Clark, Mr
Damian Drum MLC (Acting Chair),
Mr Andrew Katos MP, Mr Ian 
Trezise MP, Lakes Entrance Co-Op
     

web_P1000453_-_IT_DD_Geoff_Ellis

Mr Ian Trezise MP, Mr Geoff Ellis,
Mr Damian Drum MLC (Acting
Chair), Lakes Entrance Co-Op
     

web_P1000455_-_Fiona__Nicola

Ms Fiona Weigall & Dr Nicola Watts
East Gippsland Shire Council

web_P1000456_-_Richard_owen

Mr Richard Owen, South East
Australian Maritine Education
Centre

Web_P1000457_-_Arthur_Allen

Mr Arthur Allen, Seafood Industry
Victoria Board

Web_P1000458_-_Gary_Leonard

Mr Gary Leonard, LEFTRADE LTD

                                                                                                    Return to Top

Transcripts

 

Following each public hearing, approved transcripts will be published here.

Bendigo: 23 June 2011

Mildura: 20 July 2011

Swan Hill: 21 July 2011

Beechworth: 4 August 2011

Mansfield: 5 August 2011

Horsham: 23 August 2011

Ballarat: 24 August 2011

Melbourne: 12 September 2011

Nambrok: 20 September 2011

Leongatha: 21 September 2011

Melbourne: 10 October 2011

Dunkeld: 17 October 2011

Timboon: 18 October 2011

Melbourne: 24 October 2011

Shepparton: 3 November 2011

Melbourne: 5 December 2011

Lakes Entrance: 13 December 2011

RRC Youth Forum: 27 February 2012

 




BENDIGO
23 June 2011
 
 
Witnesses
pdf Ms Alexandra Gartmann Foundation for Rural and Regional Renewal
pdf Sue Bennett & Brian Smith Synergy Farms, Yarrawola
pdf KellyAnne Semple & Sherin Halliday Department of Primary Industries, Bendigo
pdf Kerry Anderson Loddon Murray Community Leadership Program. pdf Supporting Documents
pdf Russell Johnson Bendigo Schools Trade Training Centre
pdf Teleah Thorne Catholic College Bendigo

pdf Jenny Dawson Loddon Mallee Regional Development Australia. pdf Supporting Documents

pdf Andrew Weightmann Department of Planning and Community Development

pdf Ted Gretgrix, Dom Baxter, Kevin Scolyer & Kerryne McClellandRural Financial Counselling Service

pdf Dr Louise Harvey & Craig Halliday Bendigo Institute of TAFE
pdf Professor John Martin Centre for Sustainable Regional Communities, La Trobe University Bendigo
 

 

Comments from the Floor

pdf Kevin Long thelongview website owner
pdf Don McArthur Victorian Apiarists Association
pdf John Scott Commercial Poultry Producers Association

 

                                                                                                          Return to Top

 




MILDURA
20 July 2011
 
 
Witnesses
pdf Ms Anne Mansell Mildura Development Corporation
pdf Ms Rebecca Wells La Trobe University
pdf Mr Stephen Bennett Horticulturalist, Merbein. 
pdf Ms Mary Cannard Murray Valley Citrus Board 
pdf Mr Craig Thornton Wingarra Wine Group
pdf Ms Paula Gordon Murray Valley Citrus Board 
pdf Ms Jenny Grigg Sunraysia Institute of TAFE
pdf Mr Kevin Sharman National Centre for Sustainability Sunraysia Institute of TAFE
pdf Mr Logan Bysouth Cardross Farms Sunraysia Institute of TAFE
pdf Mr Christopher Mitchell Northern Mallee Local Learning & Employment Network
pdf Ms Pat Thorburn Mildura and District Education Council
pdf Dr Tom Haig MADEC Community College Mildura and District Education Council
pdf Mr Peter Jones Mildura and District Education Council
pdf Mr Ross Skinner Almond Board of Australia
pdf Mr Mark McKenzie Murray Valley Winegrowers' Inc
pdf Mr Dennis Mills Murray Valley Winegrowers' Inc
pdf Mr Vince Cirillo Table Grape Grower, Mildura
pdf Mr Anthony Cirillo Table Grape Grower & Exporter, Mildura
pdf Ms Majella Ballard Phalanx Consulting Group

 

 

                                                                                                          Return to Top

 



 
SWAN HILL

21 July 2011

 

Witnesses

pdf Mr Glenn Stewart Murray Malley Local Learning & Employment Network
pdf Mr Kent Wooding AGRIvision Consultants
pdf Mr Nathan Free Duraldai Horticulture
pdf Ms Ann Young Northed International College
pdf Mr Michael Young Young Farms
pdf Mr Shawn Butlers Kilter Pty Ltd
pdf Mr Matt Glowrey Glowrey Dairy Farm

 

Comments from the Floor

 

pdf Mr Werner Bruckmann Farmer, Chinkapook

 

 

                                                                                                          Return to Top

 




 

BEECHWORTH

4 August 2011

 

Witnesses

pdf Mr Graeme Nickless Alpine Valleys Agrifood; Rural City of Wangaratta
pdf Ms Kerrie Murphy  Tobacco & Associated Farmers Cooperative
pdf Mr Ken Jones Murray Goulburn Dairy Co-Operative
pdf Mr Patten Bridge Murray Goulburn Dairy Co-Operative
pdf Mr Greg Laidlaw , Coordinator, Rural Skills Connect
pdf Mr Tony Shirley Goulburn Murray Hume Agcare Ltd
pdf Mr Carl Fraser Goulburn Murray Hume Agcare Ltd
pdf Mrs Trish Forrest Rosstulla Holdings
pdf Ms Narelle Forrest Rosstulla Holdings
pdf Dr Kristy Howard Inspiring Excellence
pdf Ms Sue Brunskill National Environment Centre, TAFE NSW Riverina Institute

 

Comments from the Floor

 

pdf Ms Helen Robinson Alpine Valleys Agribusiness Forum
pdf Mr Warren Mirtschin North East Local Learning and Employment Network
pdf Mr Scott Landells Indigo Shire Council
pdf Mr Bruce Diffey Retired Farmer 
pdf Mr Bob Currie Anglicare Victoria



 

                                                                                                          Return to Top

 




 

MANSFIELD

5 August 2011

 

Witnesses


pdf Mr Dean Belle Mansfield Shire Council
pdf Ms Judy Dixon Mansfield Shire Council
pdf Ms Julie Aldous Mansfield Secondary College
pdf Mr Peter Baddeley Mansfield Secondary College
pdf Mr Jake Ischovits Mansfield Secondary College
pdf Ms Mikaela Baker Mansfield Secondary College
pdf Mr Bruce McInnes Mansfield Secondary College
pdf Mr David Ritchie Delatite Winery
pdf Mr Mark Ritchie Delatite Station
pdf Mr Don Howie DW Howie & Son; Victorian Farmers Federation Mansfield
pdf Mr Russell Murphy Murphy Fresh
pdf Mr John Murphy Murphy Fresh
pdf Mr Brad Parks Mansfield Agribusiness Group; Parkseeds
pdf Mr Chris Stoney Minto Pastoral Company
pdf Ms Julia Hollonds Minto Pastoral Company
pdf Mr Don Lawson Lawsons Angus Stud; Australian Beef Industry Foundation
pdf Mr Michael Pointer Australian Beef Industry Foundation
pdf Mr John Gunthorpe Australian Beef Industry Foundation
pdf Ms Jill Briggs Rural Training Initiatives
pdf Mr Phil Chamberlain Rutherglen Vineyards & Estates
 

 

 

                                                                                                          Return to Top

 



 
HORSHAM
23 August 2011

 

 

Witnesses

pdf Ms Jo Bourke Wimmera Development Association
pdf Mr Simon Tickner Wimmera Development Association
pdf Mr Andrew Saunders Wimmera Development Association; JK Milling
pdf Mr Dean Miller Hindmarsh Shire Council; North West Municipalities Association
pdf Mr Gary Bourke Murtoa College; Rupanyup and Minyip Community Bank
pdf Mr David South Murtoa College
pdf Mr John Goldsmith Longerenong College
pdf Mr Jonathon Alexander Longerenong College
pdf Mr Christiaan Condon Longerenong College
pdf Ms Kate Cross Longerenong College
pdf Ms Rebecca Dalla Longerenong College
pdf Ms Erin Johns Longerenong College
pdf Ms Robyn Gulline Gulline Farms & Former Teacher, Longerenong College
pdf Ms Amity Dunstan Telangatuk East
pdf Mr Anthony Chapman Wimmera Grain Company

 

Comments from the Floor

pdf Mr Darren Webster Skill-Invest

 

 

 

                                                                                                       Return to Top

 

 

 

 

BALLARAT

24 August 2011

 

Witnesses

 
pdf Mr Mike Stephens and Mr Ben Reeve Mike Stephens & Associates
pdf Ms Carlie Harrington Victorian Young Farmers
pdf Ms Jerri Nelson  North Central Local Learning and Employment Network
pdf Mr Chris Draffin & Mr Shane Zammit  School of Food, Land and the Service Industries, University of Ballarat
  pdf Associate Professor Kath WhiteMr Chris Draffin & Mr Shane Zammit School of Food, Land and the Service Industries, University of Ballarat
pdf Mr Scott Dimond Cattle & Potato Farmer
  pdf Mr Nick Gowans  Department of Primary Industries
 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

MELBOURNE

12 September 2011

 

Witnesses

 
pdf Ms Pauline Brightling Dairy Australia
pdf Mr Nathan Goonan  Warakirri Dairies
pdf Mr Adrian Goonan  Warakirri Asset Management

 

 

 

 

                                                                                                       Return to Top

 

 

 

 

NAMBROK

20 September 2011

 

Witnesses

 
pdf Mr Ian Campbell Wellington Shire Council

pdf Mr Alex Arbuthnot & Mr Chris Shearer  Agribusiness Gippsland 
pdf Mr Mick Murphy  Baw Baw LaTrobe Local Learning and Employment Network
pdf Mr Luke Prime National Centre for Dairy Education
pdf Mr David Forbes Rural Skills Australia
pdf Mr Dale Scott Dairy Farmer
pdf Ms Karen Baum Pembroke Rural
pdf Mr David Mawer & Mr Craven  Gippsland Water
pdf Mr Neil Baker Macalister Demonstration Farm

 
 
 
 
 

                                                                                                       Return to Top

 

 

LEONGATHA

21 September 2011

 

Witnesses

 

pdf Ms Liz Clay Victorian Organic Industry Committee
pdf Mr James Clark South Gippsland Agribusiness Professionals
pdf Dr Danielle Auldist, GippsDairy, Mr John Mulvany, ONFARM Consulting, & Mr Tim Cashin, Dairy Farmer
pdf Ms Leith Cummins,Mr Daniel Campbell, Mr Rhett Boscombe-Hill, Ms Belinda Dyke, Ms Evelyn Lay & Ms Annika Ross, Leongatha Secondary College

 

 

Comments from the Floor

pdf Mr Ross Svenson Beef & Sheep Farmer
pdf Mr John Smallman Farmer

 

 

 

                                                                                                       Return to Top

 

 

 

 

MELBOURNE

 

10 October 2011

 

Witnesses



pdf Professor Rick Roush Australian Council of Deans of Agriculture
pdf Mr Greg Hallihan & Mr Chris Bergemann Primary Skills Victoria
pdf Ms Renee VajtauerSeafood Industry Victoria

 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

 

 

DUNKELD

17 October 2011

 

Witnesses

pdf Ms Susan Brumby, Ms Catherine Mercer-Grant, National Centre for Farmer Health & Mr James & Mrs Lucie Peddie, Prime Lamb Producers
pdf Mr John McDougall, Southern Farming Systems & Mrs Celia & Mr Jack Tucker, Broad Acre Farmers
pdf Mr Nathan Edwards, Dairy Farmer
pdf Mr Chris Walsh, Victorian Farmers Federation
pdf Professor Sue Kilpatrick , Alfred Deakin Research Institute
pdf Mr Tom de Steiger, Elders Hamilton
pdf Dr Kaye Schofield & Ms Julia Schlapp , RMIT University Hamilton
pdf Ms Kay Antony, Warrnambool Cheese & Butter

 

Comments from the Floor

pdf Mr Bruce Allen , Allenoch Pty Lrd
pdf Mr Darren Gordon , Rural Industries Skill Training
pdf Mr Tom Napier,Farmer

 

 

 

 

                                                                                                   Return to Top

 

 

 

 

 

TIMBOON

18 October 2011

 

Witnesses

pdf Ms Georgina Gubbins  Maneroo Partnership
pdf Mr Wayne Robertson  Westvic Staffing Solutions
pdf Mr Ian Gibb  Shire of Corangamite
pdf Mr Mike Weise, Ms Lisa Dwyer & Ms Robyn Vale  WestVic Dairy
pdf Mrs Joanne & Mr Andrew Theodore  Sharefarmers
pdf Mr Phil Brown , Country Education Project, Mr Alexander Keir & Ms Emma Inglis, Timboon P-12 School, Ms Rachel Mariner, Lavers Hill P-12 College
pdf Ms Sophie Hester  Young Dairy Development Program
pdf Mr Mark Nevill  Dairy Farmer Program
pdf Mr Johan Botha-Odendaal  LawrieCo
pdf Mr Douglas McGuire Dairy Farmer

 

Comments from the Floor

pdf Mr Kevin Tesselaar  Farmer
pdf Mr Frank Ryan  Dairy Farmer
pdf Ms Rosalie Moorfield  Timboon P-12 School
pdf Mr Adrian Hoffmann Farmer

 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

 

MELBOURNE

24 October 2011

 

Witnesses

pdf Mr Andrew Broad & Ms Ailsa Gibson  Victorian Farmers Federation
pdf Dr Simon Livingstone  Marcus Oldham College
pdf Mr Mike Carroll, Meat and Livestock Australia
pdf Mr Brad Jenkins & Ms Kate Heeps  Royal Agricultural Society of Victoria
pdf Ms Caitlin Schofield & Ms Belinda Bassingthwaighte, AgNext

 

 

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

SHEPPARTON

3 November 2011

 

Witnesses

pdf Ms Sarah Parker Murray Dairy
pdf Ms Patricia Moran, National Council of Women of Victoria, Goulburn Valley Branch & Mrs Norma Sutherland, Grain Property Owner. pdf Supporting Document
pdf Mr John Wilson, Mr Andrew Plunkett & Mr Gary Godwell, Fruitgrowers Victoria Limited
pdf Mr Peter Schwarz Grains Research & Development Corporation
pdf Ms Jennifer Savage Savage Fish Pty Ltd
pdf Mrs Marjorie Brewer Dairy Farmer
pdf Ms Ellen Grinter, Ms Jennifer Grinter & Erin Hendy Victorian Young Farmers Association
pdf Mr Adrian Weston, Mr Kevin Sutton, Mr Robert Danielli & Ms Alison Couston  Campaspe Concerned Citizens

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

MELBOURNE

5 December 2011

 

Witnesses

pdf The Hon Peter Walsh MLA, Dr Deborah Peterson & Mr Peter Parbery Victorian Government. pdf  Supporting Documents

 

 

                                                                                                     Return to Top

 

 

 

LAKES ENTRANCE

13 December 2011

 

Witnesses

pdf Ms Fiona Weigall & Dr Nicola Watts  East Gippsland Shire Council
pdf Mr Simon Boag & Mr David Guillot South East Trawl Fishing Industry Association
pdf Mr Matt Jenkins Victorian Bay & Inlet Fisheries Association
pdf Mr Richard Owen South East Australia Maritime Education Centre
pdf Mr Arthur Allen  Seafood Industry Victoria Board 
pdf Mr Gary Leonard LEFTRADE LTD

 

                                                                                                    Return to Top


YOUTH FORUM

27 February 2012

 

pdf RRC Youth Forum 2012

                                                                                                         Return to Top