Re-Member (Former Members)

Back to search

John Albert Culpin

John Albert Culpin

Born
04 October 1927 (Collingwood, Victoria)
Died
2 September 2014 (Melbourne, Victoria)
Parents
Albert, postal officer, and Leura
Marriage
23 June 1951 June Marie Ballard; 4s.
Occupation
Electrical fitter
Education
Preston Technical College
Career
Electrical fitter; shop steward Electrical Trades Union 20 years, and member state council; JP; secretary Jacana Progress Association; founding president Jacana State School committee, member numerous local organisations.;Broadmeadows city councillor 1961-1978, president 1965-1966.
Party
Australian Labor Party
House
Electorate
Start
End
MLA
Glenroy
1st Mar 1976
 
1st Jan 1985
Seat abolished
MLA
Broadmeadows
1st Mar 1985
 
1st Aug 1988
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
4 May 1976, ALP, Assembly, Glenroy
Appointments
Road Safety committee 1977-1982. Mortuary Industry and Cemeteries Administration committee 1982-1988.
References
Who's Who in Australia 1977-1983, Victorian Parliamentary Handbook, 'Notable Australians', Melbourne, 1978, Broadmeadows Observer 21 Feb 1979
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)