Re-Member (Former Members)

Back to search

Frederick Albert Cook

Frederick Albert Cook

Born
22 March 1883 (Baddaginnie, Victoria)
Died
23 December 1971 (Benalla. Benalla cemetery)
Parents
Frederick John, storekeeper, and Maria Dosser, both b. England
Marriage
(1) 26 Dec 1915 Neva Garland Mowatt; 3s. 2d., (2) 20 Apr 1943 Kathleen Flora Curry; 1s. 1d.
Occupation
Storekeeper and grazier
Religion
Methodist
Education
state school
Career
Continued father's storekeeping business, Baddaginnie and Benalla; grazing interests; chairman Carter's, timber merchants, Benalla; life member Benalla Agricultural and Pastoral Society; chairman Benalla High School Council; JP 1923; member Euroa High School Council, Benalla Advancement League; Freemason; Sunday school superintendent and secretary Baddaginnie Meth Church 65 years.;Benalla shire councillor 1924-1964, president1931-1932, 1953-1954
Party
Independent
 
Country Party
Party Note
Supported United Australia Party, joined Liberal-Country (McEwen) party 1939, Country Party from 1943, whip 1955-1961.
House
Electorate
Start
End
MLA
Benalla
1st Oct 1936
(b/e)
1st Jun 1961
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Egg Marketing committee 1950-1951. Public Works committee 1952-1955.
References
Who's Who in Australia 1938-1962, Victoria, 'Parliamentary Debates' 18 Apr 1961, 3098-107, Herald 8 Oct 1936, Liberal Country Times 8 March 1940, Benalla Ensign 12 Jan 1972.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)