Re-Member (Former Members)

Back to search

Patrick Leslie Coleman

Patrick Leslie Coleman

Born
21 January 1895 (Prahran, Victoria)
Died
06 October 1974 (Kew. Boroondara cemetery)
Parents
Edmund, publican, and Mary Esther Kennedy
Marriage
10 Oct 1921 Dorothy Kathleen Coffey; 1s.
Occupation
Accountant and publican
Religion
Catholic
Education
Christian Brothers College East Melbourne
Career
Messenger State Taxation Office; with Accounts branch, Vic. Education Department 1911-1920, qualified accountant by part-time study; with Vacuum Oil Company four years, visited Europe 1929; own business as public accountant, auditor and company secretary; Licentiate of the Commonwealth Institute of Accountants; owned Swan Hotel, Sale 1922-1925, Royal Park Hotel, Nth Melbourne 1927-1937, Port Phillip Hotel, Melbourne, George Hotel, Albury and others; executive M & B Distributors Pty Ltd 1960; managing director Hotel International Ltd 1964; fellow Institute of Management; served Royal Australian Air Force admin branch 1942; member Business Admin Board, Defence Department WWII; chairman Commonwealth Salvage Commission 1943-1945; chairman Patriotric Funds Council; member Cos Auditors Board; chairman Music for the People; CBE 1957; raised funds for Prince Henry's Hospital, St Vincent's Hospital and Royal Victorian Institute for the Blind; member Olympic Organising Committee and chairman of its construction committee; chairman Olympic Park trustees; MCG trustee 1954. Commissioner Melbourne and Metropolitan Board of Works.;Melbourne city councillor 1939-1960
Party
Australian Labor Party
Party Note
Joined 1918, president Melbourne branch, government leader Legislative Council 1952-1955, left 1955 and became joint leader Anti-Communist Labor (later Democratic Labor Party), Democratic Labor Party v-president 1956-1958, president 1958-1959, left Democratic Labor Party 1959
House
Electorate
Start
End
MLC
Melbourne West
1st Oct 1943
(b/e)
1st Jun 1955
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Assistant Treasurer and Minister of Materials Nov 1945-Nov 1947, Minister of Transport Dec 1952-Mar 1955. Library committee 1945-1952.
References
Who's Who in Australia 1944-1974; Victoria, 'Parliamentary Debates' 8 Oct 1974, 661-3; Smith's Weekly 28 Aug 1943; SNP 20 Oct 1943; Age 11 Feb 1953; Herald 9 Mar 1960; Murray, R., 'The Split: Australian Labor in the Fifties', Melbourne, 1972; White, K. B., 'John Cain and Victorian Labor 1917-57', Sydney, 1982; personal information.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)