Re-Member (Former Members)

Back to search

Sir Murray William James Bourchier

Murray William James Bourchier

Born
04 April 1881 (Pootilla, Victoria)
Died
16 December 1937 (London)
Parents
Edward, farmer, and Francis (Fanny) Cope
Marriage
16 June 1921 Minona Francis Madden; 2s. 1d.
Occupation
Grazier and soldier
Religion
Church of England
Education
Privately, Melbourne
Career
Worked on family property Woodland Park near Strathmerton; commanded a light horse troop Numurkah 1909-1914; Australian Imperial Force 1914-1919, 4th Light Horse, Gallipoli, Egypt and Palestine, CO, lieutenant-colonel, DSO 1917 following capture of Beersheeba, mentioned in dispatches three times, CMG 1919; CO, colonel 5th Cavalry brigade 1921, CO, brigadier, 2nd Cavalry division 1931; post-war returned to Strathmerton, later farmed at Katandra; Agent-General 1936-1937; Kt 1938 (posthumous). Son-in-law of Sir Frank Madden MLA 1894-1917 (q.v.).;
Party
Victorian Farmers Union
Party Note
Country party, deputy leader 1927-1930, 1935-1936, leader 1933-1935, councillor 1929-1930
House
Electorate
Start
End
MLA
Goulburn Valley
1st Oct 1920
 
1st Aug 1936
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Minister of Agriculture and of Markets Nov 1924-May 1927, Chief Secretary, Minister of Labour and Deputy Premier Apr 1935-June 1936 (resigned).
References
Australian Dictionary of Biography, 7
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)