Re-Member (Former Members)

Back to search

Samuel Barnes

Samuel Barnes

Born
c1865, chr. 09 October 1867 (Cornwall)
Died
13 March 1951 (Fitzroy. Springvale crematorium)
Parents
Samuel Meyn, miner, and Jane Mitchell
Marriage
Unmarried
Occupation
Mining manager
Career
Timber worker, suffered serious leg injury, arrived Vic. c1886; employed in Treasury Department; took charge of Long Tunnel concentrated plant at Walhalla 1894, later battery manager; in charge Long Tunnel Extended mines until 1908, then general manager; director Long Tunnel and Long Tunnel Extended; led numerous mountain-climbing and geological survey expeditions; interested in astronomy; visited England 1929.;Walhalla shire councillor 1905-1910, president 1909-1910
Party
Liberal
 
Nationalist
House
Electorate
Start
End
MLA
Walhalla
1st Jul 1910
(b/e)
1st Mar 1927
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Minister without Portfolio Sept 1917-Nov 1917, Minister of Railways and of Mines 21 Mar 1918-7 Sept 1923. Royal commission Geelong Harbour Trust 1912, Brick Manufacturing 1913-1914, Border Railways 1915-1916 (co-chairman). Railways standing committee 1914-1917.
References
Who's Who in Australia 1922; Melbourne Punch 4 Apr 1918; Herald 13 Mar 1951
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)