Re-Member (Former Members)

Back to search

Robert Thomson Barbour

Robert Thomson Barbour Councillor Robert Thomson Barbour / Rowland Chubb. State Library of Victoria H2005.34/872 http://handle.slv.vic.gov.au/10381/46031

Born
4 March 1845 (Glasgow)
Died
29 November 1914 (Hawthorn. Boroondara cemetery)
Parents
John Humphrey, stonemason, and Sarah Thomson
Marriage
4 Mar 1872 Agnes Crocket; 4s. 2d.
Occupation
Quantity surveyor
Religion
Congregationalist
Career
Robert Barbour arrived in the Colonly of Victoria in 1856. He worked as a clerk for the Victorian Public Works Department and was a well-known quantity surveyor. Barbour was a member of the Melbourne Tramways Trust, he was a Justice of the Peace, and was noted for his photographic memory and mathematical skills. He was an advocate of metric system, and lectured on literature and travel. Barbour was a Rechabite, an Oddfellow and Freemason.;Hawthorn city councillor 1891-1914, mayor 1894-1895, 1913-1914
Party
Liberal Party
 
Ministerialist
House
Electorate
Start
End
MLA
Hawthorn
1st Nov 1900
 
1st Sep 1902
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Hawthorn 1892, 1894, 1897, Kooyong (fed.) 1903, 1906
References
Age 30 Nov 1914; Hawthorn, Kew and Camberwell Citizen 4 Dec 1914; Royal Victorian Institute of Architects Journal Nov 1914; Sutherland, A. et al, 'Victoria and its Metropolis', 2 vols, Melbourne, 1888
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)