Re-Member (Former Members)

Back to search

George Samuel Evans

George Samuel Evans 'Dr George Samuel Evans' c.1860s. Alexander Turnbull Library, Wellington, New Zealand; Ref: 1/2-081508-F.

Born
03 June 1802 (London)
Died
23 September 1868 (Wellington, New Zealand)
Parents
George
Marriage
(1) Jessie - ; (2) Harriett Strother; no children
Occupation
Barrister and journalist
Religion
Congregationalist
Education
Merchant Taylors' School and University Glasgow
 
MA 1827, LL.D. 1830
Career
Ordained Congregationalist minister c1827; headmaster Mill Hill School 1828; called to Bar, Lincoln's Inn 1837; emigrated with NZ Company colonists 1840; returned London 1844, and NZ 1852; transferred to Vic. 1853; called to Bar in Mar but engaged in journalism; editor Herald 1855-1858; settled Wellington, NZ 1866.;
House
Electorate
Start
End
MLA
Richmond
1st Nov 1856
 
1st Aug 1859
 
MLA
Avoca
1st Oct 1859
 
1st Jul 1861
 
MLA
Maryborough
1st Oct 1861
(b/e)
1st Aug 1864
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Richmond, S. Grant 1859, Richmond 1861, Maryborough 1864
Appointments
Postmaster-general 10 Mar 1858-27 Oct 1859, 30 Dec 1861-27 June 1863
 
President Board Land & Works and commissioner Crown Lands & Survey 22 Mar 1859-27 Oct 1859
References
Australian Dictionary of Biography, 4
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)