Re-Member (Former Members)

Back to search

William Campbell

William Campbell

Born
17 July 1810 (Aberfoyle, Perthshire)
Died
20 August 1896 (London)
Parents
Finlay Campbell, the Duke of Montrose's forester, and Christina Allen (or McAllan)
Marriage
11 February 1837 Kilmallie, Isabella Cameron; 4s. 4d.
Occupation
Pastoralist and financier
Religion
Church of England
Career
An estate manager in Scotland; emigrated to Sydney Dec 1838; station manager; overlanded with sheep to Port Phillip c1845 and settled on a run at Clunes; subsequently owned many stations; large shareholder Goldsbrough Mort; director Melbourne and Hobson's Bay United Railway, etc; returned UK 1882.;
House
Electorate
Start
End
MLC
Loddon
1st Nov 1851
 
1st May 1854
Resigned
MLC
North Western
1st Dec 1862
 
1st Apr 1882
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Chairman Select Committee on the Management of the Goldfields 1852-53
References
Australian Dictionary of Biography, 3
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)