Re-Member (Former Members)

Back to search

Horatio Spencer Howe Wills

Horatio Spencer Howe Wills 'Horatio Spencer Wills ' by T. F. Chuck, part of "The explorers and early colonists of Victoria", 1872. State Library of Victoria H5056/15.

Born
05 October 1811 (Sydney, New South Wales)
Died
17 October 1861 (Queensland.)
Parents
Edward Spencer and Sarah, nee Harding
Marriage
1833 Parramatta, NSW, Elizabeth McGuire; 3s. 5d.
Occupation
Farmer
Religion
Church of England
Education
Apprenticed 1823 to his step-brother, Robert Howe of the Sydney Gazette
Career
Became publisher of his step-brother's Sydney Gazette, and the Currency Lad; overlanded to Port Phillip Dec 1839; settled on Lexington run near Ararat 1842-1852; then model farmer and squire at Point Henry near Geelong; killed by aboriginals when taking up a run in Queensland.;
House
Electorate
Start
End
MLC
Grant
1st Jan 1855
 
1st Mar 1856
 
MLA
South Grant
1st Nov 1856
 
1st Aug 1859
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

References
Australian Dictionary of Biography, 2
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)