Re-Member (Former Members)

Back to search

Alexander Thomson

Alexander Thomson

Born
1800 (Aberdeen)
Died
01 January 1866 (Geelong)
Parents
Alexander, shipowner
Marriage
1824 Aberdeen, Barbara Dalrymple; 1d.
Occupation
Physician
Religion
Presbyterian
Education
Received medical training at Aberdeen and London
Career
Surgeon on convict ships to Aust. from 1824; arrived Hobart Town as settler 1831; transferred to Port Phillip and appointed medical officer; to Geelong district 1837 and settled at Kardinia as a pastoralist, Ally of Dr Dunmore Lang and a leader of the Geelong community. Prominent in separation and anti-transportation movements. Prominent in drafting of constitution.;First mayor Geelong 1850 and 1855-1857
House
Electorate
Start
End
MLC
Geelong
1st Jun 1852
(b/e)
1st Aug 1854
 
MLA
Geelong
1st Dec 1857
 
1st Apr 1859
Resigned
MLA
Geelong East
1st Oct 1859
 
1st Jul 1861
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Colac 1857
Non-Victorian Parliamentary Service
MLC New South Wales 1843-1844.
References
Australian Dictionary of Biography, 2
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)