Re-Member (Former Members)

Back to search

Frank (Francis) Stuart

Frank (Francis) Stuart

Born
21 May 1844 (Penrith, New South Wales)
Died
16 October 1910 (At sea)
Parents
Robert, farm worker, and Elizabeth, nee Matthews
Marriage
Matilda Coulter; 3s.
Occupation
Clothing manufacturer
Religion
Church of England
Career
Employed in softgoods trade Sydney aged 12; arrived Melbourne 1866; worked with several firms; became manager for L. Stevenson & Sons, pioneers of softgoods trade, and began hatting industry for this firm; managing partner Lincoln, Stuart & Company 1884, which became a limited company in 1889 and a proprietary company in 1897; claimed to be first to start manufacture waterproof clothing in Vic. and was a director Barnet Glass & Sons Pty. Ltd. 1900-1905. President Chamber of Manufactures 1885-1886, Clothing and Manufacturers' Association; prominent in Aust. Natives' Association and several sports clubs. Successful investor during and after land boom.;
House
Electorate
Start
End
MLA
East Melbourne
1st Apr 1889
 
1st Sep 1894
 
MLC
Melbourne North
1st Jun 1904
 
1st Jan 1970
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
East Melbourne 1894
Appointments
Minister without office 5 Nov 1890-21 Apr 1891
References
Smith, J. (ed.), 'Cyclopedia of Victoria', 3 vols, Melbourne, 1903-05, 1; Leavitt, T. W. H. (ed.), 'Australian Representative Men', Melbourne, 1887; Leader, 20 Apr 1889; Table Talk, 7 Aug 1891, 18 Mar 1892; Argus, 21 Oct 1910; Stuart, F., 'Merchant in Marvellous Melbourne: Frank Stuart', Melbourne, 2002.
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)