Re-Member (Former Members)

Back to search

Thomas Smith

Thomas Smith

Born
1846 (Warwick)
Died
05 August 1925 (Melbourne)
Parents
Benjamin, hatter, and Mary Ann
Marriage
(1) Ellen - ; 2s. 1d.; (2) Jessie -
Occupation
Manufacturer
Religion
Baptist
Career
Arrived Melbourne July 1856; went to Launceston and returned; apprenticed to hat trade; in business S. Melbourne 1871, later extended to Port Melbourne, and was a large retailer of men's hats. A founder Enterprise Permanent Building Society of S. Melbourne; director T. & G. Life Assurance Company Rechabite.;Mayor S. Melbourne 1888-1889; mayor Port Melbourne 1906-1907, 1914-1915, 1920-1921
Party
Labour
Party Note
Member from 1894
House
Electorate
Start
End
MLA
Emerald Hill
1st Apr 1889
 
1st May 1904
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Port Melbourne 1904
References
Leavitt, T. W. H. and Lilburn, W. D. (eds), 'The Jubilee History of Victoria and Melbourne', 2 vols, Melbourne, 1888; Leader, 13 Apr 1889; Age, 7, 10 Aug 1925; Argus, 7, 19 Aug 1925
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)