Re-Member (Former Members)

Back to search

John Thomas Smith

John Thomas Smith

Born
28 May 1816 (Sydney, New South Wales)
Died
30 January 1879 (Flemington)
Parents
John and Eliza, nee Biggs
Marriage
Ellen Pender; 7s. 4d.
Occupation
Publican
Religion
Church of England
Education
Cape's school, Sydney
Career
Briefly clerk Bank of A'sia and employed in Colonial Stores Department; to Melbourne 1837 and appointed schoolmaster Aboriginal Mission Station; clerk or manager for J. Hodgson; worked in grocery and timber trades; hotel-keeping from 1841; obtained licence for the Adelphi in Flinders Lane; built another 1843, licensed as St John's Tavern, and adjoining it, the Queen's Theatre, and became a large land-owner. Prominent Freemason.;City councillor from 1842 and mayor of Melbourne seven times between 1851 and 1864.
House
Electorate
Start
End
MLC
North Bourke
1st Nov 1851
 
1st Jan 1970
Resigned
MLC
Melbourne
1st May 1853
(b/e)
1st Mar 1856
 
MLA
Melbourne
1st Nov 1856
 
1st Aug 1859
 
MLA
Creswick
1st Oct 1859
 
1st Jul 1861
 
MLA
West Bourke
1st Aug 1861
 
1st Jan 1879
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Central Province 1856, E. Melbourne 1859, W. Melbourne 1859, Creswick 1861
Appointments
Minister Mines 20 Sept 1869-9 Apr 1870
References
Australian Dictionary of Biography, 6
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)