Re-Member (Former Members)

Back to search

Andrew Russell

Andrew Russell

Born
14 January 1809 (Glasgow)
Died
10 December 1867 (Boulogne-sur-mer, France)
Parents
John, spirits dealer, and Janet, nee Philps
Marriage
Jessie - ; several children
Occupation
Merchant
Religion
Presbyterian?
Career
Worked in the brass founding trade Glasgow; went to London to learn the business of a furnishing ironmonger and returned to Glasgow; toured Aust. and Van Diemen's Land; decided to emigrate and arrived Melbourne 1841?; owned house and store in Little Collins Street 1842, where he lived and established a wholesale wine and spirit business; elected town councillor Dec 1842, mayor 1847-1848; a director Melbourne branch Bank of NSW, also interested in pastoral runs; returned to England c1858-1860; visited Melbourne May 1865.;
House
Electorate
Start
End
MLC
Non-office-bearing nominee
1st Nov 1851
 
1st Mar 1856
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
S. Province 1856.
Publications
Wrote Tour through the Australian Colonies, 1839, Glasgow, 1840
References
Billis, R. V. and Kenyon, A. S., 'Pastoral Pioneers of Port Phillip', Melbourne, 1932; 'Black and White list; and the Victorian electors' guide', Melbourne, 1856; Garryowen [Finn, E.], 'The Chronicles of Early Melbourne 1835 to 1852', 2 vols, Melbourne, 1888; Argus, 23 July 1856, 14, 15 Feb 1868
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)