Re-Member (Former Members)

Back to search

Charles Henry Pearson

Charles Henry Pearson

Born
07 September 1830 (Islington, London)
Died
29 May 1894 (London)
Parents
Rev. John Norman and Harriet, nee Puller
Marriage
1872 Gawler, South Australia, Edith Lucille Butler; 3d.
Occupation
Educationist
Religion
Church of England
Education
Rugby, King's College London and Exeter College Oxford
Career
Fellow of Oriel 1854; professor of modern history King's College; farmed in South Australiaduring two periods between 1863 and 1874; lectureship in history Melbourne University 1874; headmaster Presbyterian Ladies College 1875-1877; reported on state of education in Vic. 1877-1878; accompanied Berry on embassy to London; Age leader-writer; major social theorist.;
House
Electorate
Start
End
MLA
Castlemaine
1st Jul 1878
(b/e)
1st Feb 1883
 
MLA
East Bourke Boroughs
1st Feb 1883
 
1st Apr 1892
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Boroondara 1877
Appointments
Minister without office 3 Aug 1880-9 July 1881
 
Minister Public Instruction 18 Feb 1886-5 Nov 1890
 
Royal commission public education 1877
References
Australian Dictionary of Biography, 5
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)